Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Rekora Doymuyor! Uzmandan Kritik Hisse Analizi Geldi

BIST 100 endeksi 8236 puan ile yeni rekora imza atarken Sertaç Ekeke, yatırımcıların yakından takip ettiği hisseleri değerlendirdi. İşte detaylar;
Borsa Rekora Doymuyor! Uzmandan Kritik Hisse Analizi Geldi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 5 Eylül’de yeni kapanış rekoruna imza atarak yatırımcıları şaşırtmadı. BIST 100 endeksi kapanışını yüzde 1 artışla 8236 puandan gerçekleştirdi. Yurt içinde yatırım araçları arasında enflasyona karşı korunma yöntemi olarak algılanan Borsa İstanbul’da pozitif beklentiler devam ediyor.

Bazı günlerde kar satışlarıyla negatif bir tablo görülse de BIST 100 endeksi için yükseliş tahminleri paylaşılmaya devam ediyor. Artan yatırımcı sayısı, halka arz  rüzgarı gibi faktörler yukarı yönlü hareketlilikleri tetiklerken yabancı yatırımcıların borsadaki tercihleri de büyük önem taşıyor. Enflasyonist ortamda Borsa İstanbul’a yönelik ilgi artarken hisse senetlerinin ucuz kalması da cazibeyi artırıyor.

BIST 100 Endeksi

Borsa Rekora Doymuyor! Uzmandan Kritik Hisse Analizi GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

4 Eylül’de gördüğü en yüksek seviyeyi 8238 puana çıkaran BIST 100 endeksi, çifte rekora imza atarak kapanışını 8141 puandan yapmıştı. 5 Eylül’e 8161 puandan başlayan endeks, günün genelinde yatay bir tablo çizse de kapanışa doğru gelen alımlarla yüzde 1 artarak 8236 puana çıktı. Söz konusu puan tüm zamanların en yüksek günlük kapanışı olarak kayıtlara geçti.

Endeks önceki kapanışa göre 94 puan artarken işlem hacmi 156,7 milyar lira seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar teknik açıdan BIST 100’de 8300 seviyesinin direnç, 8100 ve 8000 puanın destek olduğunu belirtiyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4 ile sigorta olurken en çok kaybettiren yüzde 0,7 ile finansal kiralama, faktöring oldu. Bankacılık yüzde 4, holding yüzde 1,5 değer kazandı.

Deniz Yatırım, 2023 Strateji Güncelleme Raporu’nda BIST 100 endeksi için daha önce belirlediği 12 ay vadeli 7.100 puan olan hedef seviyesini 10.250’ye çıkardı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), gün içinde Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısını paylaştı. Verilere göre 31 Ağustos itibarıyla yatırımcı sayısı 6 milyon 247 bin 415’e yükseldi.

Uzmandan Borsa İstanbul Yorumu

İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. BIST 100 endeksinde 8300 puanda bir düzeltme hareketi görülme ihtimaline dikkat çekti ve bunun gerçekleşmesinin sağlıklı bir durum olduğunu belirtti. Borsada kalıcı ve sert yükselişlerin çok büyük sorun olduğunu, yeni pozisyon açma konusunda yatırımcının elinin kitlendiğini aktardı.

Düşüşlerde yatırımcıların panik yapmaması gerektiğini vurgulayan uzman, 8300 puan kırıldıktan sonra ana hedefin 11.000 puan olduğunu paylaştı. Yatırımcıların hisse senetsiz kalmaması gerektiğini, düşüşlerin alış fırsatı olduğunu ifade etti.

Yurt içinde enflasyonu yenebilecek başka bir enstrüman olmadığının altını çizen Ekeke, yatırımcıların portföylerinin yüzde 50’sinin borsada kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Tav Havalimanları Holding

Ekeke, hisse yorumuna Tav Havalimanları Holding (TAVHL) ile başladı ve hissenin yükseliş hareketi içerisinde düzeltmesini bir miktar yaptığını söyledi. TAVHL’nin 97 TL’lerden sert bir düzeltme yaptıktan sonra bir türlü sert yükselen firmalar arasında potansiyel gösteremediğini belirtti.

Yatırımcılar için alım fırsatı doğuracak ana hareketin 128 TL’nin üzerinde olduğunu, bu seviye kırıldıktan sonra 156 TL ve 180 TL’ye doğru bir hareketin gelebileceğini belirtti.

Pegasus

Uzman, Pegasus (PGSUS) tarafında kritik bir durum olduğunu, hissenin 400 TL’lerden 1000 TL’ye doğru yaklaştığını aktardı. Şirketin uçak filosunda ciddi bir artış olacağını ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın büyüme hikayesinin olduğunu paylaştı. Bu faktörlerin hisseyi çok ciddi anlamda etkileyeceğinin altını çizdi.

Ekeke, PGSUS tarafında düşüşlerin alım fırsatı olduğunu, hissenin portföy kağıdı olarak biriktirilebileceğini ifade etti. Yükseliş hareketinin devam edebileceğini, özellikle üçüncü çeyrek bilançolarının geleceği düşünüldüğünde düşüşlerin bir alım fırsatı olduğunu vurguladı.

Alfa Solar Enerji

Alfa Solar Enerji’nin (ALFAS) çok konuşulması gereken hareketler yaptığını dile getiren uzman, bölündükten sonra çok sert hareketler yaptığını bildirdi ve “Unutmamak lazım artık dinlenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

150 TL’nin üzerinde bir destek çabası olduğunu, buralardan taban hareketi görülebileceğini belirtti. Hissenin kısa vadede nefes alması gerektiğini yatırımcılara aktardı.

Astor Enerji

Halka arzdan sonra Astor Enerji’nin (ASTOR) 10 kattan fazla hareket ettiğini belirten uzman, şirketin çok donanımlı olduğunu vurguladı. Ancak artık geleceğin fiyatlandığını, hisselerde bir miktar kar satışının gelmesi gerektiğini söyledi.

Orta ve uzun vadede yazılacak çok ciddi hikayeler olacağını paylaştı. Gelecek yıllarda bu şirketin çok ciddi konuşulacağını dile getirdi.

Doğuş Otomotiv

Borsa İstanbul’da DOAS koduyla işlem gören Doğuş Otomotiv’in son bilançosunun çok iyi geldiğini hatırlatan Ekeke, hissede 330 TL’den çok sert satışlar geldiğini belirtti. Fakat şirketteki hikayenin bitmediğini savunan uzman, yukarı yönlü hareketliliklerin en az bir çeyrek daha devam edebileceğini söyledi.

Hissede 300 TL’nin üzerinin tekrar test edilebileceğini, buradaki en büyük sıkıntının panik satışları olduğunu sözlerine ekledi. DOAS’ta düşüşlerin alım fırsatı olduğunu, hissenin 350 – 400 TL seviyelerini görebileceğini ifade etti.

Tüpraş

Sertaç Ekeke, Tüpraş’ın (TUPRS) en çok beğendiği kağıtlardan biri olduğunu bildirdi ve çok iyi yönetildiğini paylaştı. Kısa vadeli almanın doğru olup olmadığını bilmediğini, yatırımcıların kısa vadede 5’e – 10’a katlasın algısını karşılayamayacağını belirtti.

TUPRS’ın portföylerde orta – uzun vadede amiral gemi olarak bulunması gerektiğini, çünkü bilanço tarafında pozitif yazabilecek etkiler olduğunu söyledi.

Şirkette maliyet yönetiminin çok iyi yapıldığını, 150 – 155 TL seviyelerinin aşılmasıyla 187 TL’ye doğru hareketlenme beklediğini aktardı. Tüpraş’taki stratejinin düştükçe almak üzerine kurulması gerektiğini iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.