Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gençler Borsaya Hücum Etti! Bir Ayda Yüzde 75 Artış Oldu

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 6 milyonu aşarak rekor kırarken, son dönemde halka arzlarda artış olması gençlerin borsaya ilgisini yükseltti.
Gençler Borsaya Hücum Etti! Bir Ayda Yüzde 75 Artış Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle son dönemde hız kazanan halka arzlar bu artışın en büyük sebeplerinden biri. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), neredeyse her hafta iki şirketin halka arzına onay verirken, şirketlerin borsaya girdiği ilk günden itibaren yaklaşık 8-9 gün tavan serisi dizmesi yatırımcıların risk iştahını artırıyor.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) son yayımladığı verilere göre 31 Ağustos itibarıyla Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 6 milyon 247 bin 415’e ulaştı.

Böylece son 1 ayda yatırımcı sayısında 1 milyon 158 bin 333 artış gerçekleşti. Söz konusu yatırımcıların 6 milyon 244 bin 55’ini yerli yatırımcılar oluşturuyor.

 Son 1 yılda pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı
Kaynak: MKK

Verinin detaylarına bakıldığında genç yatırımcı sayısındaki artış dikkat çekti. Ağustos ayında 35 yaş altı yatırımcı sayısı toplam olarak 657 bin 330 yükseldi.

Oransal olarak bakıldığında son bir ayda 15-19 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı yüzde 74,6 oranında artış gösterdi. Bunu yüzde 50,2 ile 20-24 yaş aralığı izledi. MKK’nın son verilerine göre borsada sene başından bu yana, yani 8 ayda yeni yatırımcı sayısı 2 milyon 464 bin 228 kişi arttı.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yatırımcı sayısının rekor kırdığı şu dönemde zirveden inmiyor. Ağustos ayında yüzde 10’a yakın yükselen endeks, yılın tamamında yüzde 44 arttı. Dün ise 8.238 puanla tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın