Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deniz Yatırım Borsa Hedefini Yukarı Taşıdı

Makro beklentilerinde güncellemeye giden Deniz Yatırım, BIST 100 endeksi için hedefini yukarı çıkardı. Detaylar haberde…
Deniz Yatırım Borsa Hedefini Yukarı Taşıdı
HABER GİRİŞ

6 milyonu aşan yatırımcı sayısı ve rekorunu tazeleyen endeks puanıyla dikkatleri üzerine çeken Borsa İstanbul için beklentiler yüksek oldu. BIST 100 endeksi için hedefini yükselten Deniz Yatırım, pozitif algıdan yana iyimser kanaat bildirdi.

2023 Strateji Güncelleme Raporu’nda Türk hisse senetlerinin yatırım portföylerdeki ağırlığının artmasının orta vadede önerildiği belirtildi.

Bu kapsamda Deniz Yatırım, senenin başında BIST 100 endeksi için belirlediği 12 ay vadeli 7.100 puan olan hedef seviyesini 10.250 seviyesine çıkardı.

Raporda, “Beklentimiz, 4 Eylül kapanış seviyesi itibarıyla yüzde 26 yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Şu aşamada kullandığımız risksiz faiz oranı düzeyimizde henüz herhangi bir değişikliğe gitmiyor ve yüzde 18 olarak korumaya devam ediyoruz” denildi.

Ayrıca Türkiye ekonomisinde para politikalarının yakından takip edileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yüzde 65’e Çıktı

Deniz Yatırım’ın strateji raporunda Türkiye’nin enflasyon oranına da yer verildi. Buna göre BIST 100 endeksi için olduğu gibi sene sonu enflasyon hedefi için de artırıma gidildiği şöyle paylaşıldı:

“TCMB’nin Temmuz ayında açıkladığı yıl sonu enflasyon tahmininde yer alan yüzde 58 seviyesine dair riskleri son gelişmelerin ardından yukarı yönlü görüyor ve yüzde 65 civarında bir enflasyon olmasını bekliyoruz.”

Ekonomideki Büyümeye Dur Denecek

Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyeli için beklentilerin paylaşıldığı raporda büyümenin gelecek yıl kayda değer şekilde yavaşlayacağı tahmini yer aldı.

Açıklamada, “Büyüme, yılın ikinci yarısında kademeli, 2024’ün ilk yarısında ise daha belirgin şekilde yavaşlayacak. Özellikle iç tüketimi azaltmaya yönelik atılan kredi politikası adımlarının bu kanal nezdinde etkili olmasını bekleriz. Benzer şekilde ödemeler dengesinin de yılın son çeyreğinde biraz daha toparlanma göstermesini ve 40 milyar dolar civarında açık vermesini olası görüyoruz” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.