Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Çifte Rekor! Yükselişler Kalıcı Olacak mı?

Yatırım araçları arasında popülerliğini koruyan Borsa İstanbul’dan yeni rekor geldi. Uzman, kritik değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Borsa İstanbul’dan Çifte Rekor! Yükselişler Kalıcı Olacak mı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, enflasyondan kaçarak sığınak arayan vatandaşlara liman olmaya devam ediyor. Yurt içinde Temmuz’da getiri açısından zirvede yer alan Borsa İstanbul’da bir rekor daha geldi. BIST 100 endeksi yüzde 2,5 yükselişle 7400 puana çıktı ve kapanış rekorunu yeniledi.

2023 yılı için olumlu beklentiler gelmeye devam ederken 3 Ağustos’ta olduğu gibi kar satışları da görülebiliyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan İslam Memiş, satışların gelmesiyle birlikte endeksin 7000 puan altına düşebileceğini, bunun gerçekleşmesi durumunda yatırımcıların panik yapmaması gerektiğini vurgulamıştı. Memiş, teknik göstergelerin yükselişe işaret ettiğini bildirmişti.

Borsadaki İstanbul’dan Çifte Rekor! Yükselişler Kalıcı Olacak mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Bir önceki gün kar satışlarının gelmesiyle gerileyen BIST 100 endeksi, yüksek risk iştahıyla birlikte tekrar pozitife döndü. Günlük yüzde 2,5 artan endeks 7400 puana ulaşarak yeni kapanış rekoruna imza attı. Gün içinde ulaşılan 7427 puan ise görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bugün gelen rakamlarla birlikte BIST 100 endeksindeki haftalık kazanç yüzde 8’e çıktı.

Endeks bir önceki kapanışa göre 179 puan artarken toplam işlem hacmi 136 milyar TL seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5 ile ulaştırma olurken tek değer kaybeden yüzde 0,8 ile elektrik oldu. Ulaştırmayı yüzde 4,7 ile spor, yüzde 4,5 ile menkul kıymetler, yüzde 3,3 ile bankacılık ve yüzde 3 ile holding endeksi izledi.

3 Şirket SPK’dan Onay Aldı!

Borsa İstanbul’a olan ilginin ana kaynaklarından birisi de halka arzlar olarak karşımıza çıkıyor. Yeni işlem görmeye başlayan Asce Gayrimenkul, Kaleseramik, Fuzul GYO ve Atakey Patates Gıda’nın ardından 3 şirket daha halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldı.

İzdemir Enerji Elektrik Üretim, Tatlıpınar Enerji Üretim ve Ofis Yem Gıda önümüzdeki süreçte talep toplayacak.

Borsadaki Yükselişler Kalıcı mı?

Philip Capital Yurtiçi Piyasalar Grup Başkanı Üzeyir Doğan, Nasıl Bir Ekonomi TV’de Borsa İstanbul’a yönelik düşüncelerini paylaştı. Doğan, 2023’ü geçen sene ile karıştırmamak gerektiğini, arada ciddi bir fark olduğunu söyledi.

Uzman, bu yıl da 2022’de olduğu gibi yüksek enflasyon olduğuna dikkat çekti fakat geçen sene kolay erişilebilir bol para imkanının olduğunu hatırlattı. Bu paranın akacak yer aradığını ve borsayı ciddi bir liman olarak gördüğünü aktardı.

Geçen sene ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışları ve devamının sert bir şekilde geleceği beklentisiyle altının ciddi bir baskı altında olduğunu anımsattı. Dövizin yine Merkez Bankası’nın baskısında kalarak alternatif olmaktan çıktığını paylaştı. Bu çerçevede bol ve ucuz paranın borsaya giriş yaptığını ifade etti.

“Krediyle Yatırım Bitti”

Artık durumun geçen seneden farklı olduğunun altını çizen Doğan, krediye erişim imkanının sınırlı ve maliyetlerin yüksek olduğunu, bu nedenle krediyle borsaya yatırım yapmanın mümkün olmaktan çıktığını kaydetti.

Hane halkının tasarruf edilebilir gelirinde de ciddi bir düşüş görüldüğünü, artan ücretlerin ve vergilerin baskıyı artırdığını vurguladı.

“Borsada Keyifler Kaçabilir”

Doğan, 2022’deki gibi iyimser bir tablonun görüleceği kanaatinde olmadığını, geçen sene BIST 100 endeksinin yüzde 200’lük bir getiri sağladığını hatırlattı.

Mevcut yılda borsadaki potansiyelin devam ettiğini ve bunun üçüncü çeyrekte de devam edebileceğini söyledi. Fakat dördüncü çeyreğe gelindiğinde hükümetin yaptığı düzenlemelerin etkisiyle ekonominin ciddi yavaşlamaya girebileceğini, bu yavaşlama beklentisinin borsadaki keyifleri kaçırabileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.