Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Temmuz’da Artan Enflasyonun Ana Etkenlerini Açıkladı

TCMB Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunda, döviz kurlarındaki artış, ücret artışları ve vergilerin enflasyonda etkili olduğunu bildirdi.
Merkez Bankası Temmuz’da Artan Enflasyonun Ana Etkenlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporu paylaşıldı. Rapor, dün TÜİK tarafından paylaşılan Temmuz ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor. Enflasyon Temmuz’da yıllık bazda yüzde 47,83 olarak gerçekleşti.

TCMB raporunda, Temmuz’da aylık bazda yüzde 9,49 artış kaydeden enflasyon için, “Bu gelişmede, vergi ile yönetilen-yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışları yanında, Türk lirasındaki değer kaybı ve ücret artışları etkili olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon ana grupların tamamında artmıştı” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada enflasyon aylık bazda incelendiğinde, enerji başta olmak üzere alt gruplar genelinde yüksek artışlar olduğuna yer verildi. Bu fiyatlardaki artışın yanı sıra, vergi ayarlamaları, döviz kurlarındaki yükseliş ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkili olduğu kaydedildi.

TCMB raporunda, temel mal grubu enflasyonunda kur geçişkenliği yüksek ve hızlı olan dayanıklı tüketim malları belirleyici olmaya devam ettiği bilgisi verilirken, hizmet grubu fiyatlarındaki aylık artışın alt gruplar geneline yayılarak önceki aya kıyasla belirgin ölçüde güçlendiğine yer verildi.

Gıda fiyatlarının, mevsimsel ortalamasının aksine yükseliş kaydeden taze meyve ve sebze grubu öncülüğünde önceki aya kıyasla önemli ölçüde yükseldiği beilirtilirken, üretici fiyatlarının bir önceki ayın ardından bu dönemde de yüksek bir aylık artış kaydettiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in açıkladığı bir diğer rapor olan üretici enflasyonu sert yükseliş kaydetti. Üretici enflasyonu geçen ay yıllık bazda yüzde 44,50, aylık bazda yüzde 8,23 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.