Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Dolar/TL Beklentisini 29 Seviyesine Çıkardı!

HSBC, geçtiğimiz gün açıklanan enflasyonun ardından dolar/TL tahminini güncelledi. İşte detaylar;
HSBC Dolar/TL Beklentisini 29 Seviyesine Çıkardı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları, dolar/TL’ye yönelik tahminleri değiştirdi. Enflasyonun Temmuz’da yıllık bazda yüzde 47,83 olarak açıklanması üzerine HSBC dolar/TL beklentisini güncelledi.

Banka müşterileri için hazırladığı raporda 2023 için dolar/TL tahminini 27’den 29’a yükseltirken 2024 için 32 olarak belirledi.

HSBC, analizinde dış ticaret açığındaki kesin genişlemenin şüpheleri artırdığına ve enflasyondaki yükselişe dikkat çekti. Dış ticaretteki söz konusu durumun turizm sezonunda bile beklenen iyileşmenin sınırlı olduğunu göstermesiyle TL adına risk gördüklerini vurguladı.

Turizm gelirlerinden sağlanan desteğin Kasım ayından itibaren düşüş eğiliminde olmasından dolayı döviz açısından endişe verici bir senaryonun ortaya çıktığı belirtildi.

HSBC’den Enflasyon Tahmini

Banka, son gelen enflasyon rakamlarına işaret ederek bunun yukarı yönlü bir sürpriz olduğunu ifade etti. Bu çerçevede enflasyonun 2023 yılını yüzde 60’ın üzerinde tamamlayabileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de enflasyon dinamiklerinin iki olumsuz etkiye sahip olduğunu kaydeden HSBC, bunlardan ilkinin reel faizler üzerindeki etkisi ve dolarizasyon riski olduğunu vurguladı.

Mevduat faizlerinin son haftalarda gerilediğini ve enflasyonun sert şekilde yükselmesiyle birlikte reel faizlerdeki düşüşün TL üzerinde baskı yaratabileceği bildirildi.

İkinci olumsuz etkinin ise Türkiye’deki yüksek enflasyonun reel efektif döviz kuru üzerinde mekanik olarak yukarı yönlü baskı oluşturması olduğu aktarıldı. Bu faktörün dolar/TL’nin istikrarlı olduğu zamanlarda fayda sağlayacağını, fakat sürdürülebilir olmadığını paylaştı.

Dolar/TL, saat 17:00 itibarıyla günlük yüzde 0,16 yükselişle 26,97’ye, Euro/TL ise yüzde 0,86 artışla 29,78’e çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.