Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat’tan İthalat Açıklaması: Düşüş Trendine Girdi

Ömer Bolat, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada EKK toplantısına dikkat çekerek cari işlemler açığının gerilediğini paylaştı. İşte detaylar;
Bolat’tan İthalat Açıklaması: Düşüş Trendine Girdi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda 2024 yılının ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleştiğini belirtti.

Bolat, EKK toplantısı çerçevesinde kripto varlık ekosistemini düzenlemek amacıyla yürütülen mevzuat çalışmaları ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) reformuna ilişkin atılacak adımların ele alındığını söyledi.

“Cari İşlemler Açığı Geriledi”

2023’te ihracatın 255,8 milyar dolar ile Orta Vadeli Program (OVP) tahminini aşarak Cumhuriyet tarihini kırdığını paylaştı. İthalatın ise önceki yılın ikinci yarısında düşüş trendine girdiğini ve OVP tahmininin oldukça altında gerçekleştiğini kaydetti.

Cari işlemler açığında da belirgin bir gerileme yaşandığını vurguladı. Cari işlemler hesabı, 2023’ün Kasım ayında 2.722 milyon dolar açık vermişti. Bolat, gelecek dönemde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yapısal reformlarla çalışmaları etkin bir eşgüdümle sürdüreceklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.