Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK Toplantısında Gri Liste Detayı: Kripto Düzenlemesi Kesinleşti

2024 yılının ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda, Türkiye’nin gri listeden çıkarılması ve KİT reformu öne çıktı.
EKK Toplantısında Gri Liste Detayı: Kripto Düzenlemesi Kesinleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bu yılın ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. 2023 yılının son EKK toplantısında enflasyon, Orta Vadeli Program (OVP) ve büyüme hedefleri yinelenirken, yeni senenin ilk toplantısının gündem maddesine kripto varlık düzenlemesinin dahil edildiği görüldü.

Toplantı sonrası kamuoyuyla paylaşılan yazılı açıklamada, AKP grubunun Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı kripto varlık tasarısının önümüzdeki dönemde yasalaşacağı duyuruldu. Ancak tasarının içeriğine yönelik detaylı bilgi paylaşılmadı.

Söz konusu düzenleme ile Türkiye’nin gri listeden çıkarılması için gerekli koşullardan birinin yerine getirilmiş olacağı ifade edildi.

Kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) reforma uğrayacağı, kamu maliyesinin sürdürülebilirliğini sağlamak için KİT faaliyetlerine ilişkin yakın dönemde adımlar atılacağı belirtildi. 2024 yılı için büyümenin daha dengeli ve sürdürülebilir olması öncelikli amaçlar arasında sıralandı.

İstihdam artışının desteklenmesi, dezenflasyon sürecine geçiş, verimliliğin artması ve cari açıkta iyileşmenin devamı için çalışmaların süreceği kaydedildi. Tüm bu hedefler hayata geçirilirken, sosyal refahın korunacağı sözü de verildi.

GCM Yatırım Banner

OVP Hedefinin Altında Veriler Görüldü

2023 yılında mali disipline, enflasyonla mücadeleye, büyümenin dengelenmesine, Merkez Bankası rezervlerinin güçlendirilmesine ve cari açığın azaltılmasına yönelik önemli adımlar atıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi neticesinde 2023 yıl sonu enflasyonu, OVP hedefinin altında kalmıştır. Mali disiplinin yeniden tesisine yönelik alınan tedbirler sayesinde bütçe açığının milli gelire oranı, programda öngörülen seviyeden çok daha olumlu bir düzeyde gerçekleşmiştir.”

Yapısal reformların bu yıl içinde hayata geçirileceğinin altı çizilen açıklamada, orta vadede enflasyonun tek haneye inmesi amacından vazgeçilmediğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.