Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Son EKK Toplantısında Enflasyon, OVP ve Büyüme Vurgusu

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz Başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından hangi gündem maddelerinin görüşüldüğü belirtildi.
Yılın Son EKK Toplantısında Enflasyon, OVP ve Büyüme Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz gibi önemli isimlerin katılımıyla toplandı. Toplantıda Türkiye ekonomisine yönelik hedefler ve beklentiler paylaşıldı.

Toplantının ardından ekonomi politikalarının etkin bir koordinasyon içerisinde uygulanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan EKK’nin 2023’ün son toplantısının 28 Aralık’ta gerçekleştirildiği belirtildi.

Rusya-Ukrayna ve Gazze başta olmak üzere jeopolitik gerilimlerin arttığı, finansal koşulların sıkılaştığı ve doğal afetlerin yaşandığı bir yılın geride bırakıldığı aktarıldı.

Böyle bir konjonktürde enflasyonu düşürecek, katma değeri yüksek üretim yapısını güçlendirecek politikalarla Orta Vadeli Program’ın kararlılıkla uygulanmaya devam edildiği vurgulandı.

Bu kapsamda aşağıdaki konuların kapsamlı şekilde görüşüldüğü paylaşıldı.

– Dünyada yaşanan sorunlar ve ortaya çıkan riskler küresel çapta iş birliğinin önemini açıkça ortaya koyduğu ifade edildi. İkili, bölgesel ve küresel iş birliklerinden daha fazla istifade edilmesi için stratejik ve koordinasyonun güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılmasına karar verildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

– İhracat ve ithalat yapısının tüm yönleriyle ele alındığı, ithalat bağımlılığın azaltılması için ve küresel ticaretten daha fazla pay alınmasını sağlayacak ilave adımların istişare edildiği belirtildi.

– İklim değişikliğinin tarım sektörü üzerin etkilerinin ve gıdaya talebin arttığı günümüzde, arz güvenliğini güçlendirecek tarım politikaları ile gelecek dönemde üretim planlanması gibi ana başlıkta yürütülen süreçler hakkında Kurul’a bilgi verildiği aktarıldı.

– 2023’de ekonomide yaşanan gelişmeler ile On İkinci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da yer alan hedeflerin değerlendirildiği ve 2024 için belirlenen öncelikli politikaların kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edilmesi vurgulandı.

Yapılan açıklamada Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda Türkiye’nin istikrar içinde büyümesi, dünyada cazip yatırım ortamına sahip ülkelerden biri olması için güçlü adımlar atılmaya devam edileceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.