Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Cari Denge Kasım’da Açık Verdi

Merkez Bankası, Kasım 2023'e ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Rapora göre cari denge Kasım'da açık verdi. Ayrıntılar geliyor...
TCMB Açıkladı: Cari Denge Kasım’da Açık Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2023’e ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri yayımlandı. Rapora göre Kasım ayında cari işlemler hesabı 2.722 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 2.153 milyon doları fazla verdi.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı ise 4.4 milyon doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 3.002 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2.347 milyon dolara ulaştı.

Birincil gelir dengesi kaleminde 1.325 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kaleminde ise 13 milyon dolar net giriş kaydedildi.

TCMB doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerin 921 milyon dolar olarak kaydedildiğini, portföy yatırımlarında ise 5.367 milyon dolar tutarında net giriş kaydedildiğini bildirdi.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 753 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 353 milyon dolar net alış yaptığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 1.423 milyon dolar, genel hükümet 2.5 milyon dolar ve diğer sektörler 1.21 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 182 milyon dolar net azalma görüldü.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında, yabancı para cinsinden 429 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden 162 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 591 milyon dolar doları net artış kaydedildi.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, diğer sektörler 51 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmişken, bankalar ve genel hükümet sırasıyla 3.9 milyon dolar ve 79 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde ise Kasım ayında 6.70 milyon dolar net artış kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.