Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BNP Paribas: Türkiye’de Yatırımcı Güveni Yeniden Tesis Edildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, bankalar ve finans şirketleri Türkiye için iyimser açıklamalar yapıyor. BNP Paribas, yatırımcı güvenine dikkat çekti.
BNP Paribas: Türkiye’de Yatırımcı Güveni Yeniden Tesis Edildi
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’da gerilim devam ederken Türkiye’ye yönelik olumlu değerlendirmeler paylaşılmaya devam ediyor. Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar, uluslararası kurum ve kuruluşlardan takdir topladı. BNP Paribas, Türkiye için yayımladığı strateji raporunda ülke ekonomisine yönelik yorumlarını paylaştı.

BNP Paribas, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndaki yeni ekonomi ekibinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ekonomi politikasında radikal bir değişikliğe ikna ettiği, bu doğrultudaki istekliliğe güvenin arttığını vurguladı.

Büyüme ve Enflasyon Tahmini

Raporda 2022 yılda yüzde 5,5 olan gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) oranının 2023’te yüzde 4, 2025’te yüzde 3,5 düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.

Yıllık enflasyonun ise 2023’te yüzde 54,2, 2025’te ise yüzde 49,5 olmasının öngörüldüğü belirtildi.

Ekonomi politikasındaki normalleşme adımlarının yatırımcılar ve derecelendirme kuruluşları açısından güveni yeniden tesis ettiği aktarıldı Resmi döviz rezervlerinin yaz boyunca konsolide olduğu, liranın çok daha istikrarlı olduğu ve risk priminin azaldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen güçlü kalmaya devam ettiği, bütçe açığının seçim öncesi vaatler göz önüne alındığında tahminlerden daha düşük olduğu ifade edildi. BNP Paribas, büyümenin yeniden dengelenmesi ve dolarsızlaşmanın henüz gerçekleşmediğine dikkat çekti. Fakat bunların 2024’te görülmesi ihtimalinin arttığını belirtti.

Fitch Ratings, 13 Eylül’de Türkiye için beklentilerini yükseltti ve ekonomi politikalarının daha Ortodoks bir hal aldığını paylaşmıştı. 2023 yılında Türkiye için yüzde 4,3 büyüme tahmini yapıldı.

JPMorgan, 12 Ekim’de Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin istikrarlı bir şekilde arttığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.