Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW, 15 Kg TNT’ye Dayanan Zırhlı X5 ile En Karanlık X6 Coupe’yi Gösterdi!

BMW, özel bir programını tanıtarak, X5 SUV'u zırhlı bir araç haline getirmiş. Koruma üst seviyede. X6'nın da karanlık tarafına hayretle bakacaksınız!
BMW, 15 Kg TNT’ye Dayanan Zırhlı X5 ile En Karanlık X6 Coupe’yi Gösterdi!
HABER GİRİŞ

Markaların sürekli olarak modellerinde yaptığı klasik geliştirmelerden sonra bunun gibi değişik haberler heyecanlı oluyor. Siz de fark ettiyseniz son dönemlerde firmalar kendi bünyelerinde özellikle SUV araçlarına zırh programlarını ekliyorlar. Volvo’da XC90 üzerine VR8 zırh paketini ekleyerek kendini koruma altında olmak isteyen müşterilerine iyi bir hizmetini duyurmuştu.

BMW’de bunu gerçekleştirerek 3 pazar için düşündüğü VR6 zırh paketli X5 SUV modelini gösterdi. Kurşun ve bomba korumalı olacak Alman 4×4, güvenilirlik kısmında isteklilere cevap verebilecek. Kaporta ve cam kısımlarındaki iyileştirmeler, sistemin ne kadar iyi derecede koruma altına alındığını gösteriyor. Diğer taraftan da BMW, X6’da gösterdiği özel bir boyasıyla, aşırı karanlık pozlar veriyor…

Biraz daha az dikkat çekerek koruma altında olmak isteyenlere X5 iyi bir seçenek olacaktır.

BMW X5 VR6 Zırhlı AracıAlman üretici VR6 zırh korumalı aracını Güney Amerika, Afrika ve Rusya pazarındaki müşterileri için düşünmüş. VR6’nın ne demek olduğunu açıklarsak; birincisi cam kalınlıklarında iki kata artış sağlanırken, özellikle ön cam için fazlası yapılmış.

X5, AK47 adlı silahın mermilerini durdurabilecek. Ortalama 4 metre uzağınızda patlayacak 15 kg’lık TNT‘den etkilenmeyecek. Size karşı yapılan suikast girişiminde araç altına el bombası atılsa veya önceden 200 gr C4 bırakılıp patlatılsa bile çelik alt koruma yine içeridekileri koruyacak.

Aracın dış çeperinin mermi ve patlamalara karşı dirençli olması 33 mm kapıların, yan çerçevelerin, çatı kısmının ve ön bölümün yüksek mukavemetli çelikle kaplanmasından dolayıdır. Ayrıca camlara geri dönecek olursak; patlama sonrasında şiddetle beraber dağılacak parçacıkların önlenmesi için polikarbonat maddesinden bir tabaka yapılmış.

GCM Yatırım Banner
BMW, merak edilen araç ağırlığını söylemedi ancak standart bir X5 kadar çevik olacak dedi.

BMW X5 VR6 Zırhlı Aracı Özellikleri ve Motor Teknik VerileriJaguar-Land Rover’ın özel birimi SVO tarafından ortaya çıkartılan 2019 Range Rover Sentinel’in zırhıyla birlikte ağırlığı 5.4 tona ulaşmıştı. Lastikleriniz zarar görse dahi sistem, 50 km/h hızla sizi ortamdan uzaklaştıracak şekilde hazırlanmıştı. Ancak Range’nin aşırı ağırlığı nedeniyle 5.0L Süperşarj motorun da gücü bir yere kadar yetmişti ve ancak 9.8 saniyede kalkış yapabiliyordu.

BMW’nin VR6 zırhlı aracında bu durum söz konusu değil. Keza SVO’nun zırhlı Range Rover’ı kadar da ağır olabileceğini düşünmüyoruz. Güç merkezinde BMW’nin 4.4L V8 çift turbo motoru bulunuyor. 530 ps güç üretecek ünite, 750 nm tork sağlayacak. Zırhın sürat konusuna fazla etki yapmadığını da 5.9 saniyedeki 0-100 km hızlanmasından bakabiliriz. Sadece anlamadığımız kısım X6 SUV VR6’nın 210 km/h hızda sınırlandırılmış olması!

Aracın dış çeperindeki mukavemeti artırılan parçaları dışındaki özellik ve donanımlarında; interkom, saldırı alarm sistemi, 4 bölgeli otomatik klima kontrolü, BMW Lazer Farlar, masaj işlevli aktif havalandırmalı koltuklar ve çevre manzarasına sahip geri vites kamerasına sahip.

Sınırlı pazarlara gönderimi yapılacak BMW X5’in koruma seviyesi oldukça iyi. Çelik zırhların araca giydirilmesi sonunda motorun 4.4L V8 ile düşünülmesi, herkes için bir avantaj olacaktır. Zira herkes saldırı bölgesinden en hızlı şekilde kaçmak ister. O yüzden birkaç saniyenin önemli olduğunu düşünürsek, X5’in hızları tatminkar. Aracın genel duruşu, yapısı ve zırh özelliklerine dair sizin görüşleriniz nelerdir.

BMW’den gelen ikinci haber ise X6 ile gösterdiği siyah boyası.

2020 BMW X6 Coupe SUV Valtblack Boya Dünyanın En Karanlık AracıBMW, “Valtblack” adında bir renk geliştirmiş ve aracı karanlık uzay boşluğu gibi göstermiş. Frankfurt otomobil Fuarı’na gelecek Alman SUV için İngiliz yapımcıları “dünyanın en kara aracı” olarak adlandırmış. Boyanın nasıl yapıldığını öğrendiğimizde kolay olmadığını gördük.

Valtblack’in X6 üzerine uygulanabilmesi için bileşenlerin kaplaması ve sonucun tamamlanabilmesi aşırı sıcağa bağlı. Işığı yansıtmayan, onun yerine Dikey Olarak Hizalanmış Nano Tüp Dizi olarak adlandırılan maddeyle, her bir santimi absorbe etmek için milyarlarca karbon nanatipü paketi kullanılmış.

BMW, resmi basın materyallerinde “Bu yüzeye çarpan herhangi bir ışık yansıtılmak yerine neredeyse tamamen emiliyor ve etkin bir şekilde ısıya dönüştürülüyor” diyor. Araca baktığımızda resmen 2 boyutlu olarak duruyor. Karanlık duruşu içerisinden dev böbrek ızgarası da en temiz halinde duruyor. Aşırı siyah ortamı bozmamak için camlara da işlemler yapılmış. Sonuç olarak ilginç olmuş diyoruz!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın