Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Volvo XC90’ın Sağlamlığı Artık Kurşun Geçirmez Boyutta!

Volvo, müşterilerden gelen yoğun talebi dikkate alarak XC90 başta olmak üzere XC60 ile birlikte zırhlı versiyonlarını da üretecek.
Volvo XC90’ın Sağlamlığı Artık Kurşun Geçirmez Boyutta!
HABER GİRİŞ

Volvo, çelik kadar sağlamlığı ile konuşulan bir markadır. Bir şeyler değişmediği sürece (Geely değiştirmezse) öyle de kalacak. Bürokratlar, parası çok olanlar özel yaşamlarında istemsiz bir korku içindedirler ve her daim bir zırhlı araç isterler. Hatırlarsanız İspanya’da kurşunsuz geçirmez araç üretiminde patlama olmuştu.

Volvo, bir süredir istenen zırhlı bir versiyonu XC90’da yaparak, istenilen taleplere karşı cevap vermiş oldu. İsveçli SUV, belirli bir noktadan değil, tam olarak 360 derecelik bir koruma sağlayacak.

Volvo, XC90 üzerine VR8 tam koruma zırh paketini vermiş.

Volvo XC90 ve XC60 T6 Zırhlı VersiyonVolvo Özel Araçlar pazarlama yöneticisi Stephan Green, “Bu zırhlı arabaları sunabilmekten gurur duyuyoruz. Zırhlı araçlarımızla, yüksek koruma gerektiren bireyler için yüksek düzeyde kişisel güvenlik sağlayabiliyoruz. VR8 koruma sınıfına sahip XC90 Zırhlı (ağır) (VPAM BRV 2009 / ERV 2010) aracın temel özelliklerini koruyarak yüksek koruma seviyesi sağlayan bir araç sunmamızı sağlıyor. Potansiyel müşteriler arasında arabayı yüksek profilli bireyleri taşımak için kullanacak güvenlik hizmetleri var.” şeklinde aracını yorumladı.

Zırhlı XC90’nın temeli T6 AWD Inscription versiyona kurulmuş.

Volvo XC90 Balistik KorumalıNormal üretim sürecinden çıkartılan XC90, İsveç’teki Torslanda fabrikasından, araçların yüksek kalitede koruma çemberini kurmada usta olan Almanya’daki Trasco Bremen‘e gidiyor.

Yetkili kişi olan Grenn’nin de dediği gibi Almanya’da XC90, “Üretim, öngörülen balistik gereklilikleri yerine getirmek için sıkı prosedürler ve gözetim altında sınıflandırılıyor” kapsamında çıkartılıyor.

GCM Yatırım Banner
XC90’na sarılan zırhın özelliklerine geçelim.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mermi ve patlayıcıların şiddetini kesmek için 10 mm kalınlığında yüksek mukavemetli çelik zırh kullanılıyor. Camın kalınlığı 50 mm olup hepsiyle beraber aracın genel ağırlığına 1.400 kg ekleniyor.

Kendi ağırlığı ve oturacak 5 kişiden sonra Volvo XC90, 4.490 kg ağırlığa fırlıyor. Tabi ki bu oranları taşıyacak şekilde süspansiyonlar ve frenler üst seviyede tekrar ele alınmış.

Volvo, tam korumalı aracını birkaç pazara gönderecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İsveçli üretici XC60 T6 AWD veya XC90 T6 AWD‘nin üzerine imal edilmiş “hafif zırhlı” bir versiyonda da söz etti. Balistik korumalı SUV’un Latin Amerika ve Avrupa ülkelerine gönderimi düşünülüyor.

İhracatın da 2020 yılında yapılması planlanıyor. Geliştirmede tek kestiremediğimiz nokta; genelde bu tür araçlarda motor gücü çok önemlidir. Mesela normalde 5 saniyede kalkış yapabilen bir SUV, uygulama sonrasında 11 saniyelere varan 100 km hızlanması kaydedilir.

Volvo’nun 320 ps’lik T6 yerine 407 beygirlik 2.0L hibrit T8 AWD‘ye zırh yüklemesi yapsa daha mantıklı gelebilirdi. Ancak sorduğumuzda kesinlikle şirketten mantıklı bir açıklama gelecektir.

Evet, Volvo da zırh dünyasına adım atarak, insanların en güvendiği markada içgüdüsel daha yüksek korunduklarını hissedeceklerdir. Bir de standart versiyonlardan 35.000 Euro ek ücret vererek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.