Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock, Credit Suisse için Devralma Planı Olmadığını Açıkladı

BlackRock, güç durumdaki İsviçreli borç veren Credit Suisse için bir devralma teklifi hazırladığına dair bir raporu yalanladı.
BlackRock, Credit Suisse için Devralma Planı Olmadığını Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Dünyanın önde gelen varlık yöneticisi BlackRock, iflas endişesi yaratan İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse için bir devralma teklifi hazırladığına dair bir raporu yalanladı. Şirket adına konuşan bir yetkili, “BlackRock, Credit Suisse’in tamamını veya herhangi bir bölümünü satın alma planlarına katılmıyor ve bunu yapmakla hiçbir ilgisi yok” açıklamasında bulundu.

Açıklama, Financial Times’ın ABD’li varlık yöneticisinin, duruma aşina olan kişilere atıfta bulunarak bankayı satın almak için bir teklif üzerinde çalıştığını bildirmesinin ardından geldi. Credit Suisse’i tamamını ya da bir bölümünü satın almak için UBS Bank’ın da adı geçti. UBS’den konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Credit Suisse’in geleceği, İsviçre Merkez Bankası tarafından geçen hafta sunulan milyarlarca dolarlık bir kredi paketine rağmen, yatırımcıların endişeleri ortasında belirsizliğini koruyor. Bankanın hisseleri, geçen hafta koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana en kötü haftalık düşüşünü kaydetti ve aylık bazda neredeyse yüzde 35 düştü.

Hisse senedi fiyatlarındaki son düşüş, Suudi Ulusal Bankası’nın bankaya daha fazla nakit sağlamayacağını açıklamasının ardından geldi ve finansal raporlama endişeleri nedeniyle yıllık sonuçlarının gecikmesini takip etti.

Lehman Brothers’tan bu yana ABD’deki en büyük bankacılık başarısızlığı olan Silicon Valley Bank’ın iflası ve New York merkezli Signature Bank’ın kapanması, küresel bankacılık sektörü etrafındaki endişeleri artırdı.

GCM Yatırım Banner

Credit Suisse, istikrarı ve kârlılığı yeniden sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir stratejik planı hayata geçirmişti. Son yıllarda, iflas etmiş tedarik zinciri finans firması Greensill Capital ile olan ilişkisinin 1,7 milyar dolar zarara yol açması da dahil olmak üzere çeşitli skandallar ve tartışmalarla bankanın başını ağrıttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.