Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Credit Suisse Hisseleri, Merkez Bankası Desteği Sonrası Toparlandı

İflas söylentileri ile adından söz ettiren yatırım bankası Credit Suisse hisseleri, İsviçre Merkez Bankası’ndan gelen açıklama sonrası yükseldi.
Credit Suisse Hisseleri, Merkez Bankası Desteği Sonrası Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar geçen haftaki pek çok banka iflasının ardından, son günlerde İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse’nin benzer sonu yaşayacağına dair endişelere maruz kalıyor. Dün ve önceki gün bankanın hisseleri büyük kayıplar yaşamış ve tarihinin en düşük seviyelerini görmüştü.

Bu düşüşler sonrası hisselere dair işlemler durdurulmuştu. Credit Suisse, hisselerindeki düşüşün küresel bir bankacılık krizine ilişkin korkuları artırmasının ardından, likiditeyi ve yatırımcı güvenini desteklemek için İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 milyar dolara kadar kredi alacağını bildirdi.

Hisseler Çöküş Sonrası Toparlandı

Bu açıklama sonrası bankanın hisseleri yüzde 40’tan fazla yükseldi. Zürih merkezli bankanın duyurusu, ağır hisse senedi piyasasındaki kayıpların bir kısmının tersine çevrilmesine yardımcı oldu ve yatırımcıların küresel banka mevduatlarındaki potansiyel dalgalanmalardan endişe duymasıyla piyasalarda güveni yeniden sağladı.

Credit Suisse, 2008 mali krizinden bu yana acil bir kurtarma plaketi verilen ilk büyük küresel banka ve sorunları, merkez bankalarının agresif faiz artırımları ile enflasyonla mücadelelerini sürdürüp sürdüremeyecekleri konusunda ciddi şüpheler doğurdu.

Barrenjoey’de baş sermaye stratejisti Damien Boey son gelişme ile ilgili, “Ani bir riski ortadan kaldırıyor. Ama bizi başka bir seçenekle karşı karşıya getiriyor. Bunu ne kadar çok yaparsak, para politikasını o kadar köreltirsek, o kadar yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalırız” açıklamasında bulundu.

Boey, bir yandan piyasalar için açık ve mevcut bir tehlike olan bir risk kaynağını ortadan kaldırıldığını diğer yandan bu para politikası paradigmasının kendi içinde beslendiğini söyledi. Credit Suisse’in borçlanması, teminatlı kredi tesisi ve kısa vadeli likidite kredisi kapsamında gerçekleştirilecek.

Banka, “Credit Suisse, müşteri ihtiyaçları etrafında inşa edilmiş daha basit ve daha odaklı bir banka oluşturmak için gerekli adımları atarken, bu ek likidite, ana iş alanlarımızı ve müşterilerimizi destekleyecektir” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu