Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Öneri: FED Bankalar için 2 Trilyon Dolar Sağlayabilir

JPMorgan analistleri, bankacılık sektöründe yaşanan sorunlar için FED’in harekete geçebileceğin bildirdi. Detaylar haberde...
JPMorgan’dan Öneri: FED Bankalar için 2 Trilyon Dolar Sağlayabilir
YAYINLANMA ZAMANI

Yatırım bankası JPMorgan, Federal Rezerv’in acil kredi programı ile ABD bankacılık sistemine 2 trilyon dolar kadar fon enjekte edebileceğini ve likidite sıkışıklığını azaltabileceğini açıkladı. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki stratejistler, “FED’in Banka Vadeli Finansman Programının büyük olasılıkla hayata geçirileceğini belirterek, en büyük bankaların programdan yararlanma olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Buna rağmen ABD’nin en büyük beş bankasının dışındaki tahvillerin nominal miktarı olan 2 trilyon dolara yakın bir fon sağlanabileceğini söylediler. ABD makamları, üç borç verenin iflas etmesinin ardından bu ayın başlarında fon sağlama programı başlattı.

Hazine iki yıllık getirileri, FED’in bankacılık sektörünü istikrara kavuşturmaya çalışırken, önümüzdeki hafta faiz artırımını atlayacağı spekülasyonları arasında bu hafta 60 baz puandan fazla düştü.

JPMorgan stratejistleri, ABD bankacılık sisteminde hala 3 trilyon dolarlık rezerv olmasına rağmen, bunun önemli bir kısmının en büyük bankalar tarafından tutulduğunu yazdı. Daha sıkı likiditenin, hem FED’in niceliksel sıkılaştırmasından hem de banka mevduatlarından para piyasası fonlarına kaymaya neden olan oran artışlarından kaynaklandığını söylediler.

Analistler finansman programının rezerv kıtlığını azaltmak ve geçen yıl meydana gelen sıkılaştırmayı tersine çevirmek için bankacılık sistemine yeterli rezervi enjekte edebilmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED bu hafta yaptığı bir açıklamasında, bilanço verilerini yayınlarken programın kullanımını toplu olarak her hafta raporlayacağını bildirdi. JPMorgan’ın raporu, ABD’de bazı bankaların iflasa maruz kalmasının ardından geldi.

Silvergate, Signature Bank ve son olarak Sillicon Valley Bank, ABD’de iflasını açıklayan bankalar oldu. Diğer yandan İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse tarafında da benzer endişeler kendisini gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.