Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’deki Yükseliş ile Likidasyon Oranı 200 Milyon Dolara Yaklaştı

Bitcoin’deki son yükseliş dalgası ile kripto para piyasasında vadeli işlemler üzerindeki likidasyonları artırdı. Detaylar şöyle...
Bitcoin’deki Yükseliş ile Likidasyon Oranı 200 Milyon Dolara Yaklaştı
Yorum

Bitcoin haftaya 30.000 doları aşarak giriş yaptı ve Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Bu yükseliş, kripto para piyasasında vadeli işlemler üzerindeki tasfiye oranlarını artırdı. Coinglass’tan elde edilen verilere göre son 24 saatte 173 milyon dolar değerinde vadeli işlem tasfiye edildi.

31.400’den fazla tüccar tasfiye edilirken, en büyük tasfiye emri 11 milyon dolar ile Huobi borsasında gerçekleşti. Toplam likidasyonların yüzde 87’si kısa pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. Bu fiyatın düşeceğine dair pozisyon açan tüccarların ağır kayıplar yaşadığı anlamına geliyor.

Kripto likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Kısa pozisyonlar üzerindeki tasfiye oranı 150 milyon doları aşarken, uzun pozisyon tasfiyeleri 22 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Tasfiye, bir borsanın, tacirin başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle tacirin kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına gelir. Bir tacir kaldıraçlı bir pozisyon için marj gereksinimlerini karşılayamadığında gerçekleşir.

Tasfiye oranlarında Bitcoin, 28 milyon dolar ile Ethereum takip etti. Litecoin, Conflux ve Solana altcoinler arasında yüksel tasfiyelerin olduğu varlıklar olarak öne çıktı. Bazı uzmanlar, Bitcoin’deki son güçlenmenin, yatırımcılar arasında merkezi olmayan bir varlığın benimsenmesine yol açabilecek kötüleşen ekonomik koşullara atfedilebileceğini düşünüyor.

Bitcoin ödülleri uygulaması Lolli’nin CEO’su Alex Adelman, “Kripto para birimi, hisse senetleri düşerken, yılın başından bu yana yüzde 80’in üzerinde artışla geleneksel pazarlardan etkili bir şekilde ayrıldı. Geleneksel piyasalardan pozitif ayrışma, yatırımcıların servetlerini inşa etmek için sermayelerini giderek daha fazla BTC’ye kaydırdıklarını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin yazım itibarıyla 580 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 30.100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 1.23 trilyon dolara kadar çıktı. Marketteki en yüksek seviye Kasım 2021’de 3 trilyon dolar ile görülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%