Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’deki Artış, Korku ve Açgözlülük Endeksini 16 Ayın Zirvesine Taşıdı

Bitcoin’in 28.000 dolar seviyesini aşması, piyasadaki duygu durumunu da açgözlülük seviyesine çekti. Detaylar şöyle…
Bitcoin’deki Artış, Korku ve Açgözlülük Endeksini 16 Ayın Zirvesine Taşıdı
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası yeni yılın gelmesiyle beraber, yatırımcısına kazandıran bir sürece girdi. Bitcoin yeni yılın ilk gününden bu yana yüzde 80’den fazla arttı ve fiyatını 28.000 doların üzerine taşıdı. Dijital varlık yazım itibarıyla 27.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu durum Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerini son 16 ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Alternative.me verileri, Kasım 2021’den bu yana ilk kez 68 puan ile endeksin açgözlülük seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

Hatırlanacağı üzere Kasım 2021’de BTC, 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Geçen dönemde yüzde 75’ten fazla kayıp yaşanmış ve fiyat 15.500 dolara kadar gerilemişti.

Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: Alternative.me

9 Kasım 2021 tarihli Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 1 Şubat 2018’den bu yana bu değerleri takip eden kripto piyasası duyarlılık analizi tablosunun da gösterdiği gibi ‘açgözlülük’ lehine 84’lük bir okuma kaydetti. Platformun açıklamasına göre 0 değeri ‘aşırı korku’, 100 değeri ise ‘aşırı açgözlülük’ anlamına geliyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto ticaret hacmi, fiyat oynaklığı, piyasa ivmesi ve sosyal aktivite dahil olmak üzere bir dizi farklı göstergeyi hesaba katar. Açgözlülük bölgesindeki değerler, yatırımcının gelecekteki performansına olan güveninin arttığını gösterir.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan Bitcoin etrafındaki olumlu duyguya, yarılanmayı takip eden aylarda amiral gemisi dijital varlık için büyük bir fiyat artışını tetiklemesi beklenen Nisan sonu veya Mayıs 2024 başında dördüncü halving etkinliği beklentisi de katkıda bulunuyor .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.