Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Yön Yukarı mı Aşağı mı? İşte Etkileyecek Veriler!

Amiral kripto para birimi Bitcoin'de bir sonraki hareket ne tarafa olacak? Yukarı mı aşağı mı? Sırada ne var? Detaylar haberde;
Bitcoin’de Yön Yukarı mı Aşağı mı? İşte Etkileyecek Veriler!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni haftaya 17 bin dolar seviyesinin üzerinde giren Bitcoin’in ABD Aralık ayı enflasyon verilerine vereceği tepki merakla bekleniyor. Bunun yanı sıra analitik firması Glassnode’un derlediği bazı veriler Bitcoin’in mevcut ve gelecekteki hareketlerine dair fikir veriyor.

En büyük piyasa değerine sahip kripto para konumundaki BTC, 2023 yılına son derece düşük gerçekleşen bir oynaklıkla başladı. Bu arada zincir üstü aktivite, BTC ağındaki zayıflığı ortaya çıkardı. İşte dikkat çekenler…

Glassnode, BTC için Yeni Verileri Paylaştı

Zincir içi veri sağlayıcısı Glassnode tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre lider kripto para, 2023 ticaret yılına son derece düşük gerçekleşen bir oynaklıkla başladı.

Gerçekleşen oynaklık, tarihsel fiyatlara dayalı olarak bir kripto para birimi varlığının oynaklığının bir ölçüsüdür. Metrik, bir varlığın fiyatının belirli bir süre boyunca ne ölçüde dalgalandığını belirlemek için kullanılmaktadır.

Düşük gerçekleşen oynaklık, nispeten istikrarlı bir piyasa olduğunu gösterir ve yatırımcıların bir varlığın değeri hakkında daha yüksek bir kesinliğe sahip olduğunun bir göstergesi olabilir.

GCM Yatırım Banner

Glassnode’a göre önceki döngülerde, BTC’nin fiyatının son derece düşük gerçekleşen oynaklığı, hem yükseliş hem de düşüş yönünde patlayıcı hareketleri tetikledi.

Örneğin, Kasım 2018 döneminde BTC’nin gerçekleşen volatilitesindeki ciddi düşüş, 30 günden kısa bir süre içinde yüzde 50’lik bir fiyat düşüşünden hemen önce geldi. Glassnode, Nisan 2019 döneminde gerçekleşen düşük volatilitenin 4.2 bin dolardan Temmuz 2019 döneminde 14 bin dolara bir yükselişe yol açtığını tespit etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Zincir İçi Verilere Göre BTC İyi Durumda Değil

Geçen Kasım ayında FTX borsasının çöküşünün ardından, birçok yatırımcı fiyat düşüşünden “dipten satın almak” için yararlandığından, BTC yeni adreslerde bir artış gördü. Ancak Glassnode, BTC yeni adreslerinin sayısının o zamandan bugüne kadar fark edilir şekilde azaldığını tespit etti.

Glassnode, “Yeni Adreslerin aylık ortalaması, yıllık ortalama taban çizgisine geri dönüyor, bu da ağ kullanımının henüz ikna edici ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlamadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Glassnode, 2019 ve 2021 boğa piyasası döngüleri sırasında BTC için yeni alıcıların sayısında sürekli bir artış olduğunu gözlemledi. Bu, kripto para biriminin o zamanlarda değer kazanmasına katkıda bulundu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Şirket analistleri, BTC ağındaki adres etkinliğindeki düşüşe ek olarak, Bitcoin ağı tarafından işlenen toplam USD değerinin serbest düşüşte olduğunu kaydetti. Günlük transfer hacmindeki ciddi düşüş, FTX’in çöküşünün ardından kurumsal boyuttaki sermayenin BTC pazarından çıkışına bağlanabilir.

Raporda ayrıca, 10 milyon dolar veya üzerindeki büyük transferlerin önemli ölçüde azaldığı ve artık Bitcoin’in transfer hacmine hakim olmadığı belirtildi. Örneğin; FTX’in çökmesinden önce hacmin yüzde 42.8’i büyük transferlerden gelirken, bu sayı 10 Ocak itibarıyla yüzde 19’a düştü.

Bu eğilim, kurumsal yatırımlarda yavaşlamaya ve bu yatırımcı grubu arasında güven kaybına işaret ediyor. Ek olarak, tartışmalı FTX ve Alameda varlıklarıyla ilişkili sermayenin ayrılışı gösterilebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Glassnode, BTC ağındaki madencilikle ilgili olarak ise şunları söyledi:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

“BTC blok alanına olan talep, Bitcoin ücret piyasası üzerindeki ihmal edilebilir yukarı yönlü baskı ile zayıf kalmaya devam ediyor. Madenci gelirlerinin 4 yıllık Z-Skoru, pozitif bölgeye doğru kayda değer bir ilerleme kaydetmedi ve ortalamanın -0,67 standart sapma altında kaldı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın