Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Çöküşü Sonrası Spor Kulüpleri Kriptodan Çekiliyor mu?

Endüstri uzmanları, spor kulüplerinin ses getiren FTX çöküşünün ardından kripto sektörüyle ilişkilerini yeniden gözden geçirebileceğini söylüyor. Detaylar haberde;
FTX Çöküşü Sonrası Spor Kulüpleri Kriptodan Çekiliyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde üst üst yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisiyle ayı piyasasının etkisinden çıkamayan kripto sektörüne son darbe FXT krizi ile vuruldu. Sektör uzmanları, FTX krizi sonucunda kripto para borsasının iflas başvurusunda bulunmasının spor takımları ve işletmelerinin kripto sektörüne bakışını değiştirebileceğini söyledi.

Uzman isimlerin Reuters’e verdiği demeçte, spor takımları ve organizasyon işletmelerinin, kripto şirketleriyle uzun vadeli anlaşmalardan çekince duymasının artık beklenen bir durum olduğunun altı çizildi. Bunun nedeni olarak ise risklerin en aza indirgenmek istenmesi gösterildi.

Bilindiği üzere FTX, son yılların en yüksek profilli kripto patlamalarının birine imza atarken Cuma günü iflas başvurusunda bulunmuştu. Bu durum, tüccarların sadece 72 saat içinde platformdan 6 milyar dolar çekmesi ve rakip borsa Binance’in önerilen kurtarma anlaşmasını terk etmesinin ardından gelmişti.

Mercedes Formula ve Miami Heat Takımları Anlaşmaları İptal Etti

Duyuru, Mercedes Formula 1 takımının Brezilya Grand Prix’i öncesinde ortaklık anlaşmasını askıya almasıyla, borsanın önemli bir mevcudiyete sahip olduğu spor dünyasında hızlı bir etki yarattı. Mercedes takımının bu kararıyla şirketin logosu tüm yarış araçlarından kaldırılmış oldu.

Ulusal Basketbol Birliği takımlarından Miami Heat de FTX adını arenalarından çıkardı ve kendileriyle geçen yıl imzaladıkları 19 yıllık 135 milyon dolarlık anlaşmayı sona erdirdi. Bunun sonucunda Miami Heat’in bir süredir maçlarını oynadığı “FTX Arena” isimlendirmesi tarihe karışmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Ridpath: Spor Şirketleri Artık Kripto Dışına Bakacak

Ohio Üniversitesi’nde spor yönetimi profesörü olan David Ridpath, FTX’teki durumun spor şirketlerine etkisini değerlendirdi. Ona göre bu gelişmeler, spor şirketlerinin gelecek dönemler için alanla ilişkilendirilmekten kaçınmak amacıyla kripto sektörü dışına bakmalarına yol açacak.

Ridpath’ın konuya dair değerlendirmeleri şu şekilde:

“Kripto bir sonraki büyük yenilik ve gelişmeydi. Dolayısıyla spor odaklı şirketlerin kripto sektörünü yakından takip etmesi doğaldı. Ancak kripto pazarı aynı zamanda çok değişken ve risk yüzdesi yüksek bir pazardı. Bu durumun aslında pek çok kişinin düşündüğü sonucu verdiğini de söyleyebilirim.”

Ridpath açıklamasının devamında kripto varlıkların artık bir süre potansiyel müşteri listelerinin en altında yer alacağını düşündüğünü belirtti:

“Bu endüstri, istikrar kazanmak ve daha iyi bir gözetim ile kontrole sahip olmak durumunda. Eğer bu gerçekleşirse o zaman belki uygun bir ortak olabilir.”

Larry Mann: Bu Bir Uyarı Oldu!

Spor pazarlaması ve medya ajansı rEvolution’ın ortağı Larry Mann’a göre ise spor sponsorluğunun sürekli gelişen doğası, ortaya çıkan diğer kategorilerin ön plana çıkabileceği anlamına geliyor.

Mann’ın açıklamaları şu şekilde:

“Kripto, gelişmekte olan bir kategori olarak bekleme ve yatışma döneminde olsa da, her zaman takip edilebilecek başka büyüme alanları vardır. Spor bahisleri, CBD, Fintech göz önünde bulundurulması gereken örneklerden birkaçı. Sponsorluk gelirlerini artırmayla ilgili olarak, takımlar/ligler her zaman yeni fırsatlar arıyor ve FTX’te olan şey bir uyarı alarmı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.