Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Kaldıraç Rekor Seviyede: Fiyat Nasıl Etkilenir?

BTC vadeli işlemlerine olan talep 35 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu durumun fiyat tarafından nasıl bir etki yaratacağı merak konusu.
Bitcoin’de Kaldıraç Rekor Seviyede: Fiyat Nasıl Etkilenir?
HABER GİRİŞ

Bitcoin rallisi ile yaklaşık 2.5 yıl aranın ardından 73.700 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto para birimi son 16 günde yüzde 40’ın üzerinde artış kaydetti. BTC yazım itibarıyla 72.750 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Son ralli vadeli işlemler tarafında da yeni rekor seviyelerin görülmesine neden oldu. Bitcoin’in toplam vadeli işlem açık pozisyonları, 13 Mart’ta şimdiye kadarki en yüksek seviyesi olan 35 milyar dolara ulaştı. Kripto borsalarındaki üst düzey yatırımcılar kaldıraçlı uzun pozisyonlarını artırmayı sürdürüyor.

Uzun-kısa göstergesi, spot, sürekli ve aylık vadeli işlem sözleşmelerindeki pozisyonları konsolide ederek bu yatırımcıların yükseliş veya düşüş eğilimine ilişkin kapsamlı bir görünüm sağlıyor.

Binance ve OKX Long/Short oranları
Kaynak: Coinglass

Veriler, Binance ve OKX’teki balinaların ve piyasa yapıcıların net uzun pozisyonlarını 10 ve 13 Mart tarihleri ​​arasında artırdıklarını gösteriyor. Konsolide ölçüm 30 gün içinde zirveye ulaştı ve bu da potansiyel olarak aşırı güveni vurguluyor.

Uzun pozisyonlar üzerindeki güçlü artış fiyatta bir düzeltme olabileceği beklentisini beraberinde getiriyor. Uzmanlar yine de BTC’de bir çöküşün yaklaştığını düşünmek için erken olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Yetkili katılımcılar olarak bilinen bu kurumsal yatırımcılar, ihraççı tarafından ETF hisseleri oluşturma ve satın alma konusunda yetkilendirilir. Dolayısıyla kaldıraç talebinin artmasının, ETF girişi nedeniyle oluşan geçici bir durumun yansıması olabileceği belirtildi.

Kaldıraç oranındaki artış BTC’de bir sonraki zirve hedefinin 80.000 dolar mı olacağı sorularını beraberinde getirdi. Bitcoin’in yakın vadede 80.000 doları aşacağının garantisi olmasa da, yatırımcıların beklenmedik yukarı ve aşağı hareketler için benzer riskleri fiyatlaması nedeniyle BTC türev ölçümleri güveni gösteriyor.

Bitcoin’in 12 Mart tarihindeki günlük ETF girişlerinde ise 1 milyar dolar seviyesi aşıldı. Bu spot Bitcoin ETF’lerin işleme sunulduğu Ocak ayından bu yana rekor seviye olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın