Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Resesyon Endişesiyle Düşüşünü Sürdürüyor

Bitcoin son günlerdeki kayıplarını artırmaya devam ediyor ve 3 ayın en düşük seviyelerini test ediyor. Ayrıntılı veriler haberin devamında...
Bitcoin Resesyon Endişesiyle Düşüşünü Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin küresel piyasalardaki endişe ortamının artması ile beraber aşağı yöndeki hareketini sürdürüyor. Yatırımcıların artan faiz oranları ve beraberindeki resesyon endişeleri, kripto para birimlerindeki satışların artmasına neden oluyor.

BTC yeni haftaya 33.000 dolar seviyelerinde başladı. Dijital varlık an itibarıyla 33.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum tarafında da geri çekilme 2.400 dolara kadar yaşanmış durumda.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bitcoin bu seviyelere en son Ocak ayının son haftasında gelmişti. Bu düşüş altcoinlerde de satış baskısının artmasına neden oldu. LUNA yüzde 8’den fazla düşerken, SOL ve CRO’da yüzde 5’lik düşüşler kaydedildi.

Kripto fon yöneticisi BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale, “BTC, makro baskılar ve genel piyasa hissiyatı tarafından tartılmaya devam ediyor. FOMC oynaklıkla sonuçlandı, ancak yukarı yönlü hareket kısa sürdü.” değerlendirmesini yaptı.

Nasdaq geçen haftayı yüzde 5’in üzerinde kayıpla kapatırken, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinde kayıplar artmaya devam ediyor. FED’in geçen hafta 50 baz puanlık faiz artırımı yapmasının ardından, İngiltere Merkez Bankası da faileri çeyrek puan artırarak 13 yılın en yüksek seviyesine taşıdı.

GCM Yatırım Banner

BoE, Aralık ayından bu yana üst üste dördüncü kez faiz artırımı gerçekleştirdi. Dünyanın diğer bölgelerindeki merkez bankaları, 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından daha da yükselme tehdidinde bulunan enflasyonu dizginlemek için benzer stratejiler izliyor.

DiPasquale para politikası daralmaya devam ettikçe, Bitcoin’in daha da düşmesini bekliyor ancak bu geri çekilmenin 25.000 ila 30.000 dolar aralığının altına ineceğine inanmıyor.

Döviz Girişleri 3 Ayın En Yükseğinde

Döviz Girişleri 3 Ayın En Yükseğinde
Kaynak: Glassnode

Bitcoin’deki düşüşün onayı olabilecek bir diğer gösterge ise zincir tarafında gerçekleşiyor. Glassnode, merkezi borsalarda son 3 ayın en yüksek madeni para girişi olduğunu bildirdi. Rapora göre en az 1.000 BTC tutan balinaların piyasadan çıktığını ve Şubat ayından bu yana 1.7 milyon BTC borsalara giriş olduğunu gösteriyor.

Sert verilere dayalı piyasadaki olumsuz görünümler, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin “Aşırı Korku” bölgesi olan 11’e düşmesine neden oldu. Endeks, Bitcoin yatırımcıları arasındaki genel korku veya açgözlülüğü derecelendiriyor.

Kısa Vadeli Trend Kırıldı

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

BTC’ye teknik olarak bakıldığında ise kısa vadeli yükseliş trendinin aşağı yönde kırıldığı görülüyor. Momentum sinyalleri negatife döndü ve kripto para birimi, bir yıllık ticaret aralığının altına yakın olan 30.000 dolara doğru daha fazla düşüş görebilir.

40.000 dolar seviyesini tutamayan BTC’de düşüş derinleşti ve Kasım’daki 69.000 dolar seviyesinin yüzde 47 altına düşmüş durumda. Mayıs ayı hisse senetleri ve kriptolar için tipik olarak mevsimsel olarak güçlü bir dönemdir.

Haftalık grafikte BTC, 100 haftalık 36.247 dolarlık hareketli ortalamasının altına düştü. Bu seviyenin altında ikinci bir haftalık kapanış, 30.000 dolar ve ardından 17.800 dolar hedeflerini getirebilir.

Bu, kısa vadeli alıcıları daha düşük destek seviyelerinde aktif tutabilir, ancak fiyattaki son düşüş eğilimini değiştirme ihtimalinin düşük olduğu görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.