Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Rekorunu Tazelerken Dev Firmadan Önemli Uyarı Geldi!

Bitcoin son günlerdeki yükselişini sürdürüyor ancak dijital varlık analitiği firması Swissblock fiyatta güçlü bir düşüş olabileceği konusunda uyardı.
Bitcoin Rekorunu Tazelerken Dev Firmadan Önemli Uyarı Geldi!
HABER GİRİŞ

Bitcoin ABD’de Ocak ayında listelenen spot BTC ETF’lerine yönelik güçlü giriş dalgasından beslenerek yeni rekor seviyelerini kaydetmeyi sürdürüyor. Kripto para birimi yükselişini 73.658 dolara taşıdı ve bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

BTC yazım itibarıyla 73.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. BitMEX’in son raporuna göre 12 Mart tarihinde spot Bitcoin ETF’lerine günlük girişler 1 milyar doları aştı ve bu anlamda yeni bir rekor kırıldı.

En değerli altcoin Ethereum ise dün başarılı ile gerçekleştirilen Dencum yükseltmesinin ardından 4.000 dolar seviyesinin altına geriledi ve yazım itibarıyla 3.980 dolarda işlem görüyor. BTC tarihi zirvelerinde seyrederken, analistler güçlü bir düzeltme konusunda uyarıda bulundu.

Dijital varlık analitiği firması Swissblock, Bitcoin fiyatının Ocak ayı sonundaki 38.000 dolardan neredeyse iki katına çıktığını ve herhangi bir anlamlı geri çekilme yaşanmadığına dikkat çekti. Yakın zamanda bir soğuma dönemi yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Analistler, “Hiçbir şey düz bir çizgide yükselmiyor. BTC bile. Karşı hamle yakın görünüyor.” ifadelerini kullandı. Swissblock analistleri tahminlerini, 4 saatlik grafikte bitcoin fiyatının yavaş yavaş yükselmesi ancak göreceli güç endeksinin (RSI) azalması arasındaki olumsuz düşüş eğilimine dayandırdı.

GCM Yatırım Banner
BTC, RSI negatif uyumsuzluk
Kaynak: Swissblock

RSI, bir varlığın fiyat değişikliklerinin hızını ve boyutunu ölçen, yaygın olarak kullanılan bir momentum göstergesidir. Swissblock analisti Henrik Zeberg’in hazırladığı grafiğe göre geri çekilme önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşebilir. Uzun vadeye akıldığında ise bunun sadece bir düzeltmeden olacağı belirtildi.

Analistler, mevcut fiyatlardan yüzde 20’lik bir düşüş yaşanablieceğini belirterek, “BTC’nin bir sonraki hamlede 58.000-59.000 dolara düştüğünü görüyoruz” notunu düştü. Uzmanlara göre son dönemde hızla yükselen meme coin fiyatları aynı zamanda yaklaşmakta olan bir geri çekilmenin de sinyali olabilir.

Geçmiş dönemde karların büyük değere sahip kriptolardan daha riskli tokenlara kaydırılmasının genellikle kripto yükseliş trendinin son aşaması olduğunu vurguladılar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.