Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilik Zorluğu Rekor Seviyede! Fiyat için Ne Demek?

Son veriler, Bitcoin madencilik zorluğunun rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor. Peki, bu durum BTC fiyatını nasıl etkileyecek? Detaylar haberde;
Bitcoin Madencilik Zorluğu Rekor Seviyede! Fiyat için Ne Demek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elde edilen son veriler, yaklaşık iki haftada bir değişiklik gösteren Bitcoin madencilik zorluğunun rekor seviyeye çıktığını ortaya koydu. Bitcoin ağının hashrate’i de artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Uzmanlar, Bitcoin madenciliği zorluğunun rekor seviyeye ulaşmasının, BTC fiyatı üzerinde muhtemelen satış baskısının olduğuna işaret ettiğini belirtiyor.

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 3.22 oranında artarak 49.55 trilyona yükseldi ve rekor seviyeye ulaştı. Son birkaç hafta içinde zincir üstü aktivitedeki artış, ağdaki madencilerin sayısında artışa neden oldu. Hashrate’teki artış, bir saldırı olasılığını azalttığı için Bitcoin’in ağ güvenliğindeki gücüne işaret etmekte. İşte dikkat çekenler…

Bitcoin ağı, yüzde 3.22 oranında artan bir madencilik zorluk ayarlaması başlattı. Bir iş kanıtı (PoW) ağının madencilik zorluğundaki artış, ağ sağlığının ve saldırılara karşı dayanıklılığın göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Madencilik Zorluğundaki Artış Fiyatı Etkiler mi?

BTC ağının saldırılara karşı güvenliğini ve dayanıklılığını temsil eden madencilik zorluğu metriği, Bitcoin ağında bir blok madenciliği yapmanın zorluğunu ölçer ve BTC blok zincirinde aktif olarak madencilik yapan madencilerin sayısına dayanır.

GCM Yatırım Banner

Madencilik zorluğu, varlığın fiyatı üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabilir. Zorluk arttığında, bir Bitcoin bloğu çıkarmanın maliyeti artar ve madenciler genellikle daha yüksek işletme maliyetlerini karşılamak için ödüllerini satarak bu artışı dengeler.

Daha yüksek işletme maliyetleri potansiyel olarak madenciler tarafından satılan ve daha yüksek bir arz akışını temsil eden artan BTC hacmiyle ilişkilendirilebilir.

Kripto borsalarında arzı emmek için talep varsa, BTC fiyatı muhtemelen değişmeyecektir, ancak talepteki dalgalanma varlık üzerinde satış baskısına neden olabilir.

Artan Zincir Üstü Aktivite Hashrate’i Yükseltti

BTC.com’dan elde edilen verilere göre BTC madencilik zorluğu değeri Perşembe günü itibarıyla 790.272 blok yüksekliğinde 49.55 trilyon olarak gerçekleşti. Bu, PoW varlığı için yeni bir rekor anlamına geliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BTC.com

Mevcut ortalama hashrate, saniyede 367.84 Exahash (EH/s) olarak belirtildi.

Çinli bir muhabir ve kripto analisti olan Colin Wu, Ordinals ve BRC-20 token standartlarının popülaritesindeki artışı, ağdaki madenci sayısındaki yükselişe ve ardından hash oranındaki artışa bağlıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WuBlockchain

Bitcoin Fiyatına Etkisi

Kripto para borsalarında bireysel katılım veya talep eksikliği varsa, işlem maliyetlerini karşılamak için BTC satan madencilerden gelen arz akışı, varlık üzerindeki satış baskısını artırabilir.

Analist Ekta Mourya’ya göre Santiment’teki borsalarda arz metriği, kripto para borsaları tarafından tutulan BTC hacmini ölçmekte ve varlık üzerindeki satış baskısını izlemek için faydalı olmakta.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Haber yazımı itibarıyla, borsalardaki arzda önemli bir değişiklik olmadığı gözlemleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.