Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilerinin Varlıkları Yüzde 30’a Yakın Azaldı

Bitcoin madencileri kripto para piyasasındaki düşüşün ortasında varlıklarının önemli bir bölümünü satmak durumunda kaldı.
Bitcoin Madencilerinin Varlıkları Yüzde 30’a Yakın Azaldı
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve altcoinlerin geçen yılın son çeyreğinden bu yana büyük kayıplar yaşaması, madencilerin varlıklarında da değişimler yaşanmasına neden oldu.

Kripto analiz şirketi Arcane Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre madenciler stoklarını azaltıyor. Verilere göre madencilerin stokları Mayıs ayından bu yana yüzde 30 oranında azaldı.

Madencilerin üretim maliyeti, Bitcoin’in spot fiyatından çok daha yüksek olduğunda, zarar edecekleri endişesi ile korkular arttı. Bazı şirketlerin faaliyetlerinin artık mali açıdan uygulanabilir olmaması halinde tamamen kapanabileceği belirtiliyor.

Madencilerin aylık satış grafiği
Kaynak: Arcane Research

Mayıs ayından bu yana elde edilen veriler, büyük bir kargaşanın yaşandığını doğruluyor. Arcane raporunda yalnızca Core Scientific’in Mayıs-Temmuz döneminde yaklaşık 12.000 BTC sattığına atıfta bulundu.

Şirket bu dönemde güç kesintilerine rağmen BTC üretimini artırdığını açıklamıştı. Sektörün önde gelen madencilik operatörlerinin bile yeniden toplanabilmesi için BTC fiyatlarının daha da yükselmesi gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Arcane analisti Jaran Mellerud, “Madenciler Temmuz ayında Haziran ayında olduğu gibi miktarın yarısından daha azını satmış olsalar da, satılan Bitcoin üretiminin yüzdesine bakarsak, varlıklarını hala boşalttıklarını görüyoruz” notunu düştü.

Üretilenden Fazlası Satıldı

Temmuz’da üretilen BTC’nin yüzde 158’ini sattıklarını ve bunun tüm üretimden daha fazla satış anlamına geldiğini sözlerine ekledi. Mellerud, Bitcoin’de önemli bir gelişme olmaması halinde şirketlerin 4.000 ila 6.000 BTC’ye satmaya devam etmelerini bekliyor.

Fiyatın Haziran’dan bu yana yüzde 30’dan fazla artmasına rağmen, madenciler için acının devam edeceğini sözlerine ekledi. Diğer yandan satışlara rağmen, Bitcoin’deki toparlanma, madencilerin gelirlerinin artmasına neden oldu.

Haziran ayında başlayan toparlanma, madencilik şirketlerinin gelirlerinde yüzde 70’e varan artışı beraberinde getirdi.

Bitcoin bu dönemde küresel piyasalarda oluşan ılımlı havanın etkisiyle 17.000 dolardan, 25.000 dolara kadar çıktı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 24.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.