Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Küresel Piyasalar Çökerken Dayanıyor: İşte Nedeni

Bir yatırımcı, Bitcoin’in geleneksel varlıklara nazaran daha dayanıklı durduğunu belirtti ve bunun nedenini açıkladı. Detaylar haberde...
Bitcoin Küresel Piyasalar Çökerken Dayanıyor: İşte Nedeni
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar son günlerde neredeyse tüm geleneksel varlıklardan daha iyi performans gösteriyor. Dünya genelinde artan enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları, hisse senetleri ve kriptolar gibi risk varlıklarında kayıpların artmasına neden oluyor.

Gözlemciler, kripto para biriminin, büyük satıcıların yokluğu, uzun vadeli yatırımcılar tarafından elde tutulmaya devam edilmesi ve üç aylık seçeneklerin sona ermesi gibi çeşitli faktörler nedeniyle geleneksel piyasalarda yenilenen kargaşaya karşı dirençli kaldığını belirtiyor.

Federal Rezerv geçen hafta faizleri 75 baz puan artırdığından bu yana dolar endeksi (DXY) yüzde 4 yükselirken S&P 500 yüzde 6.4 düştü ve sterlin dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin‘e bakıldığında ise 18.000 ila 20.000 dolar arasında işlem görmeye devam ettiği görülüyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Değer yatırımcısı ve dijital varlık yatırım platformu Eaglebrook Advisors’ın kurucusu Mike Alfred, “Bence gördüğümüz şey, çok sayıda büyük alıcıdan ziyade büyük satıcıların eksikliğidir. Büyük satıcı kalmadı. Zorunlu satış zaten gerçekleşti.” değerlendirmesini yaptı.

Alfred, Bitcoin’in uzun süreler boyunca hisse senetleri, tahviller ve dolar endeksi gibi geleneksel varlıklarla yapısal olarak ilişkili olmadığını düşünüyor. Bu, geleneksel piyasalar çökerken bile kripto para birimini satmaya devam etmek için hiçbir neden olmadığı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Dijital varlık Kasım ayında 69.000 dolar ile zirveye ulaştı ve o zamandan beri aşağı yönlü hareketini sürdürüyor. Bu süreçte Terra ekosistemindeki çöküş ile beraber BTC yalnızca ikinci çeyrekte yüzde 50’den fazla düştü.

Bitcoin şimdiye kadar dirençli kalmayı başarmış olsa da, kısa vadeli beklentileri makro faktörlere ve geleneksel pazarlara bağlı kalmaya devam ediyor. Kripto para birimi S&P 500’de daha derin bir satışa, artan getirilere ve devam eden dolar likidite sıkışıklığına karşı savunmasız kalmayı sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın