Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Kritik Ortalamanın Altında: Düşüş Sürebilir!

Bitcoin’in teknik olarak bakıldığında 200 günlük hareketli ortalamanın altına inmesi sonrası, kayıpların daha da artıp artmayacağı merak ediliyor. Ayrıntılar şöyle...
Bitcoin Kritik Ortalamanın Altında: Düşüş Sürebilir!
HABER GİRİŞ

Bitcoin (BTC) son günlerdeki düşüş trendini sürdürüyor ve üst üste üçüncü gün gerileyerek, hem geleneksel hem de kripto piyasalarındaki uzun vadeli fiyat eğilimlerinin önemli bir göstergesi olan 200 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) altına indi.

Verilere göre, kripto para birimi 56.900 dolara kadar geriledi. Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı. BTC yazım itibarıyla 57.700 dolar seviyesinde işlem görüyor. Genellikle, 200 günlük ortalamanın altında işlem gören piyasalar düşüş trendinde olarak kabul edilirken, ortalamanın üzerinde işlem gören piyasalar yükseliş eğiliminde sayılır.

BTC, Ekim ayında ortalama 28.000 dolar seviyesindeyken 200 günlük SMA’yı aşmıştı. ABD’de bir spot Bitcoin ETF’sine dair beklentilerle desteklenen bu yükseliş, Mart ayında 73.000 doların üzerindeki rekor seviyelere ulaşan bir ralliyi tetikledi.

Fiyat hareketlerinde ABD’deki faiz oranları da önemli bir rol oynuyor. Faiz oranları düştükçe, kripto paralar gibi daha riskli yatırımların cazibesi artar. Federal Rezerv’in son toplantısının tutanakları, Başkan Jerome Powell liderliğindeki politika yapıcıların, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığını görmeden faiz oranlarını düşürmeye yanaşmadıklarını ortaya koydu.

BTC, 200 MA kırılımı
Kaynak: TradingView

Bitcoin’in yükseliş trendi, Ekim ve Ocak aylarındaki düşük seviyeleri birbirine bağlayan yükselen bir trend çizgisiyle tanımlanabilir. BTC’nin 200 günlük ortalamanın altına düşmesi, odağı 57.590 dolar seviyesindeki yükselen trend çizgisi desteğine çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu seviyenin altında bir kapanış daha fazla satış ve aşağı yönlü fiyat hareketine neden olabilir, çünkü yatırımcılar genellikle işlem kararlarını almak için trend çizgisi kırılmalarını gösterge olarak kullanırlar.

FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, kısa vadede fiyatların 51.500 dolara kadar düşebileceğini öngörüyor. Kuptsikevich değerlendirmesinde, “Mevcut pozisyondan, 51.500 dolara yüzde 12 düşüş, 65.800 dolara (50 günlük MA) aynı miktarda yükselişten daha olası” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın