Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Enflasyon Endişesi Sürüyor: Tutanaklar Paylaşıldı

FED’in paylaştığı toplantı tutanaklarında yüzde 2 olan enflasyon hedefine dikkat çekildi ve faiz indirimi için kanıta ihtiyaç duyduğu belirtildi. İşte detaylar;
FED’in Enflasyon Endişesi Sürüyor: Tutanaklar Paylaşıldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 3 Temmuz tarihinde küresel piyasaların merakla beklediği toplantı tutanaklarını paylaştı. 11-12 Haziran’da gerçekleştirilen toplantıda politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 düzeyinde sabit tutan FED, faiz indirimi için daha fazla kanıt arıyor.

Tutanaklara göre bazı FED yetkilileri faiz oranlarını düşürmeden önce sabırlı olunması gerektiğini savundu. Birkaç yetkili ise enflasyonun rotadan sapması halinde faiz artırımının uygun olabileceğini belirtti.

Enflasyonun hedeflenen yüzde 2’lik seviyeye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven ortaya çıkana kadar faiz indiriminin doğru olmayacağı kaydedildi.

Tutanaklarda katılımcıların büyük çoğunluğunun ekonomik faaliyetlerdeki büyümenin kademeli olarak soğumakta olduğunu ifade etti. Çoğu katılımcı, para politikasının mevcut seviyesinin yeteri kadar kısıtlayıcı olduğunu bildirdi ve politikanın ekonomide beklenmeyen bir zayıflığa tepki vermeye hazır olması gerektiğini paylaştı.

3 Temmuz’da FED’in takip ettiği önemli veriler açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde özel sektör istihdamı beklentilerin altında kaldı ve 150 bin olarak gerçekleşti. Diğer yandan imalat dışı satın alma müdürleri endeksi (PMI) yüzde 48,8 seviyesinde açıklandı ve yüzde 53,5 olan tahminlerin altında kaldı. ABD’de Haziran ayında enflasyon yüzde 3,3 düzeyine gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.