Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Özel Sektör İstihdamı Haziran’da Beklentiden Az Arttı

ADP tarafından yayınlanan yeni rapora göre özel sektör istihdamındaki artış beklentiyi karşılamadı. Ayrıntılar şöyle…
ABD’de Özel Sektör İstihdamı Haziran’da Beklentiden Az Arttı
HABER GİRİŞ

ADP’nin Çarşamba günü yayımladığı rapora göre, Haziran ayında özel sektör istihdam artışı hafif bir gerileme yaşadı. Bu durum, ABD iş gücü piyasasında bir yavaşlama olasılığını gösteriyor.

Mayıs ayında yukarı yönlü revize edilen 157.000 iş eklenirken, Haziran ayında bu sayı Dow Jones’un 160.000’lik tahmininin ve Mayıs ayı verilerinin altında kalarak 150.000 iş oldu. Bu, Ocak ayından bu yana kaydedilen en düşük aylık artış olarak dikkat çekiyor.

Eğlence ve konaklama sektöründeki işe alımlar bu toplamın büyük bir kısmını oluşturdu. Bu sektör, 63.000 iş ekleyerek ADP’nin ölçtüğü kategoriler arasında en büyük artışı sağladı. Olumsuz tarafta ise doğal kaynaklar ve madencilikte 8.000, imalatta 5.000 ve bilgi sektöründe 3.000 iş kaybı yaşandı.

ADP Baş Ekonomisti Nela Richardson, “İstihdam artışı güçlüydü ancak geniş tabanlı değildi. Eğlence ve konaklama sektöründeki işe alımlarda toparlanma olmasaydı, Haziran ayı daha olumsuz geçebilirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

İstihdam artışının büyük kısmı, 50-499 çalışanı olan şirketlerden geldi ve bu şirketler ayda 88.000 kişiyi işe aldı. Küçük işletmeler sadece 5.000 iş ekledi. Coğrafi olarak ise Güney bölgesi, 80.000 iş ile toplamın yarısından fazlasını oluşturdu.

GCM Yatırım Banner

ADP’nin raporu, Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yayımlayacağı daha geniş kapsamlı tarım dışı istihdam raporunun öncüsü olarak görülüyor. Bu raporda, Mayıs ayındaki 272.000 artışın ardından 200.000 iş daha eklenmesi bekleniyor.

Diğer yandan ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklandı. Rapora göre işsizlik haklarından yararlananların sayısı bu hafta 238 bin olarak gerçekleşti. Beklenti bu rakamın 234 bin olarak olacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın