Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ile Ethereum Korelasyonu 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Verilerden elde edilen bilgiler, Bitcoin ile Ethereum arasındaki paralelliğin her geçen gün azaldığını gösteriyor. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin ile Ethereum Korelasyonu 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasının en büyük iki para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, 2022 yılı boyunca büyük oranda birlikte hareket etti. Geçen zaman içerisinde bu ilişki zayıfladı ve piyasada yapısal bir değişikliğin sinyali verildi.

Kripto veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre Bitcoin ve Ethereum arasındaki 30 günlük korelasyon, 2021’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 77’ye geriledi. Bu iki ay önce görülen yüzde 96’dan önemli ölçüde daha zayıf bir seviyeyi temsil ediyor.

BTC ile ETH korelasyonu
Kaynak: Kaiko

Geçmişte Ethereum kısa süreler için Bitcoin’den ayrıldı. Kurumsal bir likidite sağlayıcısı olan OrBit Markets’in ticaretten sorumlu Başkan Yardımcısı Pulkit Goyal’e göre korelasyondaki son zayıflama uzun süreli olabilir. Yani dünyanın en büyük ve en likit dijital varlığı olan Bitcoin, artık Ethereum ve daha geniş pazara pazara tutunmayabilir.

Goyal, “Gördüklerimiz uzun vadeli bir rejim değişikliğinin başlangıcı olabilir. Ethereum PoW’dan PoS’a geçerken, 2 varlığın altında yatan arz ve talep ekonomisi birbirinden ayrılmaya devam edecek” diye konuştu.

Bitcoin’in dijital altın gibi davranacağını, Ethereum’un ise hisse senedi olarak görüleceğini savundu. Kaiko’nun en son raporunda, “Hem BTC hem de ETH, giderek farklılaşan kendine özgü faktörler tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın Eylül ayında, dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zinciri olan Ethereum, Merge yükseltmesi ile işlemleri doğrulamaya yönelik enerji yoğun iş ispatı mutabakat mekanizmasından hisse ispatı kurulumuna geçiş yaptı.

Geçen haftalarda ise akıllı sözleşme platformunda ödül karşılığında kripto paraları kilitleme veya stake etme şeklindeki pasif yatırım stratejisinin riskini ortadan kaldıran Şanghay yükseltmesi aktifleştirildi.

Bitcoin, enflasyon rakamlarından ve geleneksel finansa karşı bir koruma olarak çekiciliğini sürdürüyor. Bitcoin’in arz genişleme hızı, madencilik ödülü yarıya indirme adı verilen programlanmış bir süreçle her dört yılda bir yarıya indirilir. Dördüncü halving gelecek yıl yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.