Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Son Tahminler! ABD Enflasyonu Fiyatı Nasıl Etkiledi?

2024'e spot BTC ETF'lerin onaylanmasının desteğiyle fırtına gibi giren Bitcoin'i önümüzdeki günlerde neler bekliyor? Veriler fiyatı nasıl etkiliyor? Detaylar;
Bitcoin için Son Tahminler! ABD Enflasyonu Fiyatı Nasıl Etkiledi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önceki gün 72,850.71 dolar seviyesine ulaşarak rekorları alt üst etmeye devam eden öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD enflasyon verilerine odaklanılan yeni güne 72 bin dolar civarındaki fiyat hareketleriyle başladı. Peki, enflasyon verileri sonrasında fiyatta son durum ne?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, dünyanın en büyük ekonomisinde Şubat ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 3,2 olarak gerçekleştiğini duyurdu. Piyasa beklentisi, Ocak ayında olduğu gibi artışın yüzde 3,1 seviyesinde olacağı yönündeydi. Dolayısıyla, beklenti biraz aşılmış oldu.

BTC’de Hafif Yükseliş Gözlemlendi

Veriler açıklanmadan önce 71.600 dolar civarında seyreden BTC fiyatı, verilerin açıklanmasına ilk tepki olarak 72.250 dolar civarına anlık yükseliş gösterdi.

Ardından biraz geri çekilen fiyat, haber yazımı itibarıyla enflasyon verilerinin açıklanmasından önceki pozisyona kıyasla daha yüksek bir seviyede, 72 bin dolar üzerinde seyrini sürdürüyor

ABD Enflasyonu Sonrası BTC Fiyatı Hafif Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Enflasyon rakamlarının, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu ayın sonunda gerçekleştireceği faiz toplantısı için büyük öneme sahip olduğu belirtiliyor. Enflasyonda düşüş yaşanmaya devam etmesi, kurumun faiz indirimlerine başlamasını daha hızlandırabileceğinden bu yönüyle bugünkü veri piyasa için biraz olumsuz görünebilir.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan, TÜFE verilerindeki yükseliş, yatırımcı kitlesini genellikle geleneksel paralarının değer kaybını dengelemek amacıyla kripto para birimlerine yönlendirebileceğinden olumlu olarak da değerlendirilebilir.

Peki, BTC fiyatını önümüzdeki günlerde neler bekliyor? Yükseliş devam edecek mi? Piyasa uzmanlarının genel görüşü, 72 bin dolar civarında işlem görmeye devam eden kripto varlığın, son dönemdeki dikkate değer yükseliş eğilimini sürdürebileceği yönünde.

BTC Fiyatı için Yükseliş Beklentisi Ağırlık Kazandı

Söz konusu artışın, FED faiz indirimi beklentisi ve spot Bitcoin ETF’lerine yatırım akışından kaynaklandığı ve bu gelişmelerin her birinin yatırımcı güvenini artırdığı üzerinde duruluyor.

Özellikle kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin, Bitcoin fiyat yükselişine önemli ölçüde katkıda bulunduğuna ve potansiyel daha fazla kazanımlar için zemin hazırladığına dikkat çekiliyor.

Önceki gün, Londra Menkul Kıymetler Borsasının, yılın ikinci çeyreğinde kripto varlık destekli borsada işlem gören tahviller olarak nitelendirilen Bitcoin ve Ethereum ETN’lerinin kabulü için başvuruları kabul etmeyi planladığını açıklaması da BTC fiyatını güçlendiren bir etken oldu. Bu hamle, ana akım finans piyasalarının kripto para birimlerini kabul etmesine yönelik önemli bir adım anlamına geliyor

Gert van Lagen gibi önde gelen kripto analistlerinin dikkat çekici fiyat beklentileri de pazar katılımcılarına güven veriyor.

Lagen, son analizinde, Nisan ayındaki halving (yarılanma) döngüsünden önce BTC fiyatının 200 bin dolara doğru bir hareket gerçekleştirebileceğini öne sürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın