Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Likidite Şoku Uyarısı: Yeni Düşüş Dalgası Gelebilir

Analistler ABD’de borç tavanının onaylanması sonrası likidite sıkışıklığının devam etmesini bekliyor. Bitcoin ve kripto paraların düşebileceği belirtildi.
Bitcoin için Likidite Şoku Uyarısı: Yeni Düşüş Dalgası Gelebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve kripto paralar, ABD ekonomisinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu durum fiyat hareketlerinde belirleyici rol oynuyor. Gözlemciler, ABD borç tavanının kaldırılması sonrasında, likidite sıkılaştırmasının devam etmesiyle kripto piyasalarının düşüşe hazırlandığını söyledi.

ABD Hazine genel hesabının yenilenmesi ve Federal Rezerv’in (FED) bilançosunu daraltması,, önümüzdeki aylarda kripto para birimi fiyatlarına ağırlık vererek finansal sistemden yüz milyarlarca doları kaldıracak. Bugün sabah saatlerinde temerrüt endişelerinin ortasında, ABD’nin borç tavanı artırıldı ve düzenleme Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

Bu yılın başlarında çözülen likidite koşulları, hisse senetleri ve dijital varlıklar dahil olmak üzere riskli varlıkların fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu. Piyasa çapındaki kripto rallisi, Bitcoin‘i 31.000 dolara kadar yükseltti ve ardından 26.000 dolara kadar geri çekilme yaşandı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto para birimi yazım itibarıyla 26.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu eğilimin, ABD’li milletvekillerinin hükümetin yeni borç verme kabiliyetini artırmayı onaylaması ve riskli yatırımlar üzerinde baskı oluşturmasıyla tersine dönmesi bekleniyor.

Düzenleme ile ABD Hazinesi neredeyse tamamen tükenmiş olan Hazine Genel Hesabını (TGA) yeniden doldurmak zorunda kalacak, bu da finansal sistemden yaklaşık 500 milyar dolarlık nakit ikmali yapmak anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Analistlerden Likidite Uyarısı

Analist Noelle Acheson, düzenlemenin özellikle riskli varlıkları vurabileceğini belirterek, “Hazine’nin FED’deki hesabını çekmesi, bu yılın başlarında piyasa için arka rüzgarlardan biriydi. Şimdi, muhtemelen tersi olacak. Hükümetin likiditeyi piyasadan çekip Hazine’nin hesap bakiyesini yenilemesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan Federal Rezerv’in gelecek toplantılarda sıkılaştırma politikasını sürdürmesi bekleniyor. Analist Lyn Alden, bir piyasa raporunda bunu likidite için olumsuz bir çifte darbe olarak nitelendirdi.

Alden, büyük likidite odaklı hisse senetlerinin çekiciliği hakkında daha fazla netlik elde edilmedikçe, gelecek aylarda piyasanın cansız olabileceğini söyledi. Bunu bir yatırımcının neye sahip olduğunu bilmesi, oynaklığa hazırlıklı olması ve aşırı kaldıraçtan kaçınması gereken bir ortam olarak tanımladı.

Kurumsal ticaret platformu FalconX, sıkılaşan likidite koşulları, FED’in bu yıl faiz oranlarını düşürme olasılığının azalması ve düşük volatilitenin kripto piyasalarını bir şok için olgunlaştırdığını yazdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın