Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin FED Faiz Kararını Bekliyor: Fiyat 28 Bin Doların Üzerinde

Küresel piyasalar ve kripto paralar akşam saatlerinde açıklanacak FED faiz kararını bekliyor. BTC’de beklentiler şu şekilde…
Bitcoin FED Faiz Kararını Bekliyor: Fiyat 28 Bin Doların Üzerinde
Yorum

Yıla güçlü bir yükseliş ile başlayan Bitcoin, sağladığı getiri ile yatırımcısını sevindirdi ve halen kazançlı konumda kalmaya devam ediyor. Bitcoin yazım itibarıyla 555 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 28.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dijital varlık Nisan ortasında 31.000 dolara kadar çıkmıştı. Küresel piyasaların yanı sıra kripto paralar da bu akşam Federal Rezerv tarafından açıklanacak faiz kararını takip edecek. FED’in bu akşamki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmesi ve oranları yüzde yüzde 5,25 seviyesine çıkarması bekleniyor.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Faiz kararının ardından, FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek. Truflation’ın ürün başkanı Oliver Rust, Rust, ABD bankacılık sektörünün, son banka başarısızlıklarının ardından bir kredi krizi yaşaması sonrası, FED’in faiz kararını dikkatle değerlendireceğini söyledi.

Enflasyonda kalıcılığın sürmesi halinde, daha sıkı kredi koşullarına rağmen FED’in yeni bir faiz artırımı yapabileceği uyarısında bulundu. Yüzde 5’lik bir enflasyon oranının geçen yıla göre düşük olmasına rağmen halihazırda yüksek olan seviyelerden hızlı fiyat artışlarına işaret ettiğini söyledi.

Bu artış için FED’in hamlesi olsa bile, oranların yakın zamanda bu seviyelerden aşağı inmesini beklemediklerini sözlerine ekledi. FED’i eleştirenler, merkez bankacılarını aşırı şahin para politikalarıyla mevcut bankacılık krizini körüklemekle suçladılar. Bankanın faiz artırım sürecini askıya alacağını umuyorlardı.

Rust, ekonominin hala çok sıcak olduğunu ve bunun da enflasyonun kontrol altında olmadığı anlamına geleceğini gösteren karışık sinyaller arasında FED’in muhtemelen oranı artırmak zorunda hissettiğini kaydetti.

Rust, mevcut arka plana karşı, Federal Rezerv’in bir başka 25 baz puanlık faiz artırımının neredeyse kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. FED’in bekle ve gör yaklaşımını benimseyeceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%