Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’lerinde Beş Günlük Çıkış Serisi Sona Erdi

Yeni haftanın ilk işlem gününde spot Bitcoin ETF’lerinde net girişler kaydedildi ve bu durum fiyata yansıdı. BTC yeniden 70.000 doları aştı.
Bitcoin ETF’lerinde Beş Günlük Çıkış Serisi Sona Erdi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yılın başından itibaren spot Bitcoin ETF’leri üzerindeki hareketleri yakından izliyor. Bu akışlar Bitcoin başta olmak üzere kripto varlıkların fiyatlarında doğrudan etkili oluyor.

Geçen hafta boyunca spot Bitcoin ETF’lerinde net çıkışlar kaydedilmişti. Bu çıkışlar ile beraber BTC’nin fiyatı 60.000 dolar yakınlarına kadar gerilemişti. Yeni haftada ise fiyat yeniden 70.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin ETF akış tablosu
Kaynak: Farside

Yatırım şirketi Farside tarafından yayınlanan geçici verilere göre, spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF’ler), Pazartesi günü toplam 15,4 milyon dolarlık giriş kaydetti ve beş günlük çıkış serisine son verdi.

Fidelity’nin FBTC’si 261,8 milyon dolar toplayarak girişlere öncülük ederken, onu 35,5 milyon dolar toplayan BlackRock’un IBIT’i izledi. BITB, BTCO, EZBC ve BRRR gibi diğer fonların her biri 11 ila 20 milyon dolar arasında aldı. Grayscale’in GBTC’sinde ise 350 milyon dolarlık çıkış görüldü.

Bitcoin’in spot ETF’leri 11 Ocak’ta ABD’de piyasaya sürüldü ve yatırımcıların dijital varlığa sahip olma ve saklama zorluklarını ortadan kaldırırken önde gelen kripto para birimiyle tanışmalarına olanak tanıdı.

GCM Yatırım Banner

Bu ETF’ler doğrudan Bitcoin’e yatırım imkanı tanıyor ve Ekim 2021’de hayata geçirilen vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin temel özelliği olan pozisyon yenileme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Spot ETF’ler işlem görmeye başladığından beri Bitcoin yüzde 50’nin üzerinde artışla 70.750 dolara kadar yükselmiş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın