Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’lere Yönelik Artan Rüzgarla O Seviyeyi Geri Aldı!

Bitcoin spot ETF’lere yönelik girişlerin artması ile beraber yükselişine hız verdi ve 70.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin ETF’lere Yönelik Artan Rüzgarla O Seviyeyi Geri Aldı!
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçtiğimiz haftalarda yaşanan düşüş trendini tersine çevirdi ve 71.000 doların üzerine çıkarak Nisan başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu artış, Bloomberg analistlerinin ABD’de spot Ethereum borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanma olasılığını yüzde 75’e yükseltmesinin ardından Ethereum‘un yüzde 20’ye yakın değer kazanarak 3.700 dolara yükselmesiyle gerçekleşti.

BTC yazım itibarıyla 71.200 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ani yükseliş, kripto piyasasında büyük çaplı tasfiyelere neden oldu. Toplamda 260 milyon doların üzerinde kısa pozisyon tasfiye edildi ve bu, 28 Şubat’tan bu yana en büyük tasfiye miktarı oldu.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Coinglass verilerine göre, Ethereum short pozisyonları 115 milyon doların üzerinde kayıpla sonuçlanırken, Bitcoin short pozisyonları 99 milyon doların biraz üzerinde kayıp yaşadı.

Bloomberg analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, spot Ethereum ETF olasılığını yüzde 20’den yüzde 75’e çıkardıktan sonra piyasalar Pazartesi günü geç saatlerde toparlanmaya başladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum spot ETF için başvuru sahiplerinden bu haftaki önemli son tarihten önce 19b-4 başvurularını güncellemelerini istedi. Bu durum altcoinlerin büyük bölümünde yüzde 10’un üzerinde günlük kazançları beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

ETF’lere Girişler Sürüyor

Bitcoin’in yükselişinde ana etken olan ETF’lere olan net girişler de üst üste altıncı gününe taşındı. ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) Pazartesi günü 241,12 milyon dolarlık net girişle üst üste altıncı gün pozitif bir performans sergiledi. Bu, Mart ortasından bu yana en uzun pozitif seri olarak kaydedildi.

SoSoValue verilerine göre, Ark Invest ve 21Shares’in spot Bitcoin ETF’si 68 milyon dolar değerinde fon ekleyerek en büyük katkıyı sağladı. BlackRock’un IBIT ETF’si ise 66 milyon dolarlık net girişle onu yakından takip etti. Fidelity’nin FBTC ETF’si 64 milyon dolarlık net giriş bildirirken, Bitwise’ın spot ETF’si 28 milyon dolarlık fon çekti.

Toplamda, 11 spot Bitcoin ETF’si son altı günde 1,18 milyar doların üzerinde toplam net giriş gördü. Bu, Ocak ayından bu yana kümülatif toplam net girişin 12,87 milyar dolara yükselmesini sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın