Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF Onayı Gelmeyecek mi? İstifalar Kafaları Karıştırdı

SEC ile spot Bitcoin ETF için temasta olan Grayscale’den üst düzey yöneticilerin istifası endişe ortaya çıkardı. Kripto para piyasasında soru işaretleri arttı.
Bitcoin ETF Onayı Gelmeyecek mi? İstifalar Kafaları Karıştırdı
HABER GİRİŞ

Küresel çapta milyonlarca kripto para yatırımcısı, spot Bitcoin ETF onayını bekliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin (BTC) ETF kararı, başta BTC olmak üzere kripto paralar üzerinde ciddi bir yükselişe neden olabilir.

Spot ETF’lerin onaylanacağına dair beklentiler, son aylarda BTC’nin kayda değer bir yükseliş hareketi yapmasına ortam hazırladı. Fakat 26 Aralık’ta ortaya çıkan istifa gelişmeleri, yatırımcıların kafasını karıştırdı.

Grayscale Bitcoin Trust’ın işletmecisi kripto para yatırım şirketi Grayscale Investments, önde gelen yöneticilerin istifasını açıkladı. Grayscale’nin ana şirketi Digital Currency Group’un kurucusu ve CEO’su Barry Silbert ve Mark Murphy’in görevlerinden istifa ettiği belirtildi.

Spot ETF beklentilerinin oldukça güçlü olduğu dönemde şirket yöneticilerinin SEC ile onay için iletişimde olduğu biliniyordu. Silbert ve Murphy’in istifası, “Acaba SEC spot ETF’lere onay vermeyecek mi?” şeklinde yorumlandı. İki ismin neden istifa ettiğine dair net bir açıklama yapılmadı ve belirsizlik hala sürüyor. Piyasalar, Grayscale’nin spot ETF’nin onay alması için en çok çaba gösteren şirketlerden biri olduğunu biliyordu.

Kripto para yatırımcıları, İstifaların ardından Grayscale’den konuyla ilgili bir açıklama beklemeye başladı. İstifaların spot ETF başvurusuyla ilgili olmadığına dair bir duyuru, yatırımcıların endişelerinin dinmesini sağlayabilir.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ETF Onayı Gelmeyecek mi? İstifalar Kafaları KarıştırdıKaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin, 26 Aralık saat 18.30 itibarıyla yüzde 2,5 düşüşle 42 bin 630 dolardan işlem görüyor. Bir önceki gün 43 bin 418 dolar seviyelerinde işlem gören BTC, bugün ortaya çıkan istifalarla yönünü negatife çevirdi. 2023’e 16 bin 617 dolardan başlayan BTC, yıllık bazda yüzde 151 yükselerek 42 bin 600 dolar seviyesine kadar çıktı.

2024’te ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine gideceği ve spot ETF onayının geleceğine yönelik beklentilerle BTC’nin güçlü bir performans sergileyeceği düşünülüyor.

25 Aralık’ta milyardar girişimci Tim Draper, BTC’nin 2024’te 250 bin dolar fiyat seviyesine ulaşacağını belirtmişti. Draper, yükselişlerin bu noktadan sonra da devam edebileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.