Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Bu Para Birimi Karşısında Tarihi Zirvesine Ulaştı!

Bitcoin’deki yükseliş, kripto para biriminin değerini Japon yeni karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin Bu Para Birimi Karşısında Tarihi Zirvesine Ulaştı!
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in devam eden rallisi, fiat para birimleri hakkındaki mevcut piyasa algılarını anlatıyor. Kripto para birimi son günlerdeki yükselişi ile Japon yeni karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BTC, Tokyo merkezli kripto para borsası bitFLYER’de 7,9 milyon yen gibi yeni bir rekora ulaştı. Buna karşılık, kripto para biriminin dolar cinsinden fiyatı 52.000 doların üzerinde bulunuyor. BTC, Kasım 2021’de ulaştığı tarihi zirve 69.000 doların yaklaşık yüzde 30 altında işlem görüyor.

BTC/JPY fiyat grafiği
Kaynak: TradingView

Fiyat farkı, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) devam eden likidite gevşemesi ve yeniden canlanan enflasyondan kaynaklanan Japon yeni üzerindeki göreceli baskıyı yansıtıyor.

Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları enflasyonu dizginlemek için 2022 ve 2023’te faiz oranlarını agresif bir şekilde artırırken, BOJ faiz oranlarını sıfırda tuttu ve büyük miktarda fiat para basmayı sürdürdü.

Enflasyon, fiat para birimlerinin satın alma gücünü aşındırıyor ve yatırımları alternatif varlıklara kaydırıyor. Bitcoin ve altın gibi varlıklar ise bu noktada yatırımcıların ilgisini çekiyor. Yenin dolara karşı değerini gösteren USD/JPY bu yıl yüzde 6’dan fazla değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner

Japonya Merkez Bankası aşırı gevşek para politikasından planlanan çıkışı hızlandırmadığı ve yenin diğer varlıklar üzerinde tutulmasını nispeten cazip hale getirmediği sürece Bitcoin, Japon yeni açısından primli işlem görmeye devam edebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.