Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ABD’den Gelen Veri Sonrası Düşüşünü Derinleştirdi

ABD’de dün açıklanan fabrika faaliyet verilerinin beklenti üzerinde gerçekleşmesi, BTC’de artan satışları beraberinde getirdi. Detaylar şöyle…
Bitcoin ABD’den Gelen Veri Sonrası Düşüşünü Derinleştirdi
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler kripto para piyasası üzerinde etkili olmaya devam ederken, dün ABD’de açıklanan bir veri BTC üzerinde kayıpların artmasına neden oldu. ABD’de fabrika verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile beraber dolar endeksi (DXY) Kasım 2023’ten bu yana ilk kez 105 seviyesinin üzerine çıktı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) Pazartesi günü yayınlanan imalat satın alma yöneticisi endeksi (PMI) , fabrika faaliyetinin Eylül 2022’den bu yana ilk büyüme olan Mart ayında beklenmedik bir şekilde genişlediğini gösterdi.

Bu yükseliş ile Bitcoin’de günlük kayıp yüzde 5’e ulaştı ve fiyat 65.700 dolara kadar geriledi. Yeni haftaya 70.000 dolar seviyelerinde giriş yapan kripto para birimi yazım itibarıyla 66.900 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ethereum 3.300 dolar yakınlarına gerilerken, Solana, Dogecoin ve pek çok altcoinde yüzde 5 ila 10 arasında kayıplar görüldü. Markette artan satışlar kripto para piyasasında son 24 saatte 400 milyon dolara yakın kaldıraçlı pozisyonun tasfiyesine neden oldu.

Coinglass verilerine göre son 24 saatte 120 binden fazla yatırımcı likit edildi. Tasfiyelerin 300 milyon dolardan fazlası long pozisyonlar üzerinde görüldü. Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 127 milyon dolar ve 77 milyon dolar ile tasfiyelere öncülük ediyor.

GCM Yatırım Banner

Düşüşle hemen hemen aynı dönemde Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler), Farside verilerine göre dört günlük pozitif giriş serisini kırarak 86 milyon dolarlık net çıkış bildirdi.

BlackRock’un ETF’si 165,9 milyon dolarlık net girişle en iyi performans gösteren fon olurken, Fidelity 44 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Grayscale’in GBTC’si ise 302 milyon dolarlık çıkış ile net azalışlarda başrol oynadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın