Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 31 Bin Dolara Dokundu: Ethereum’da Yükseliş Sürüyor

Kripto para piyasasında yeşil görünüm devam ederken, BTC ve ETH yeni eşiklere dokundu. Detaylar geliyor…
Bitcoin 31 Bin Dolara Dokundu: Ethereum’da Yükseliş Sürüyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin bu yılın başından beri başlattığı yükselişini sürdürüyor ve 30.000 doların üzerinde kalıcılık sağlanmış gibi görünüyor. Dijital varlık günlük yüzde 1’in üzerinde yükseldi ve 31.000 dolar seviyesine dokundu. BTC yazım itibarıyla 598 milyar dolar piyasa değeri ile 30.900 dolar yakınlarında işlem görüyor.

En değerli altcoin olan Ethereum ise Şanghay yükseltmesi sonrası bazı beklentilerin aksine kazancını artırdı. Dijital varlık yüzde 5’ten fazla yükseldi ve 2.100 doların üzerine çıktı. ETH böylece Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto para piyasasının toplam değeri, yükseliş dalgası ile 1.3 trilyon dolara yaklaşıyor. ABD’den gelen son enflasyon verileri ve Federal Rezerv tutanaklarında faiz politikasında sona yaklaşıldığına dair işaretler, kripto piyasasında katalizör görevi görüyor.

Kripto ticaret hizmeti sağlayıcısı YouHodler’in CEO’su ve kurucu ortağı Ilya Volkov, “Birçok tüccar, uzun pozisyon birikimine başlamak için yükseltmenin bitmesini bekliyordu. Bu nedenle, ABD enflasyonu artı ertelenmiş talep hakkındaki tarafsız haberler ETH fiyatını yükseltti.” değerlendirmesinde bulundu.

ETH saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Volkov, mevcut makroekonomik koşullar kötüleşmezse, sonraki haftalarda satış baskısı artsa bile, Ethereum’un yılın başında diğer büyük kripto paralarla başlayan fiyat artışından sapmasının pek olası olmadığını belirtti. Kripto para biriminin yılın başından beri aynı yükseliş trendi kanalında kaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hisse senetleri, teknoloji odaklı Nasdaq ve büyük bir teknoloji bileşenine sahip olan S&P 500’ün sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1,3 yükselişler kaydetti. Yükseliş vadeli işlemler üzerideki likidasyon oranlarını da artırdı.

Coinglass verilerine göre son 24 saatte 208 milyon dolarlık vadeli işlem tasfiye edildi. En çok tasfiye 94 milyon dolar ile Ethereum üzerinde gerçekleşirken, onu 37 milyon dolar ile Bitcoin takip etti. Tasfiyelerin yüzde 85’inden fazlası short pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.