Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Mart’ta da Düşüşünü Sürdürdü

ABD’nin Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Gelen veriler piyasanın beklentisini ne derecede karşıladı?
ABD Enflasyonu Mart’ta da Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların dört gözle beklediği Amerikan enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,0 oranında artış gösterdi. Enflasyonda aylık artış oranı ise yüzde 0,1 olarak açıklandı.

2022 yılının Haziran ayında yüzde 9,1 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon ABD Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı sıkı para politikası adımlarıyla ivmeli bir düşüş gösterdi. Şubat ayında yüzde 6’ya inen enflasyon için Mart beklentileri yıllık yüzde 5,2, aylık yüzde 0,2 artış olması yönündeydi.

Açıklanan veri tahminlerden daha fazla düşüş olduğunu gösterirken, FED’in faiz artışında hız keseceği beklentisini yükseltti.

FED New York Şubesi, geçtiğimiz günlerde 1300 hanehalkı üzerinde yaptığı ankete göre 12 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 4,2’den yüzde 4,7’ye yükseltildiğini açıkladı.

Enflasyon 22 Ayın En Düşüğünde

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 5,6 artışla beklentilere paralel bir değişim gösterdi. Böylelikle manşet enflasyon, çekirdek enflasyonun altına geriledi. Aylık bazda en fazla artış barınmada olurken, enerjideki düşüş devam etti.

GCM Yatırım Banner

Piyasanın beklentisinin altında kalan enflasyon üst üste dokuz aydır gerilerken son 22 ayın en düşük seviyesine indi. En son Mayıs 2021’de yüzde 5,0 seviyesi görülmüştü.

Gıda ve yiyecek grubunda yıllık enflasyon yüzde 8,5 oranında artış gösterdi. Enerjide yüzde 6,4 oranında düşüş olurken enerji ürünlerinde yüzde 17, benzinde yüzde 17,4, akaryakıtta yüzde 14,2 oranında azalış kaydedildi.

Diğer yandan elektrik fiyatlarında yüzde 9,2 oranında bir artış oldu. Giyim grubunda yıllık enflasyon yüzde 3,3, tıbbi bakım ürünlerinde yüzde 3,6, barınmada yüzde 8,2, ulaştırmada yüzde 13,9 ve tıbbi bakım hizmetlerinde ise yüzde 1 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.