Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’ye Bugün de Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralı Geldi

Geçtiğimiz hafta yatırımcısının yüzünü güldürmeyen Borsa İstanbul’dan BIST 50 endeksi için açıklama geldi. Detaylar haberde…
BIST 50’ye Bugün de Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen haftayı ABD enflasyon verisinin ardından yüzde 7,5 kayıpla tamamlayan Borsa İstanbul’da yatırımcıların beklediği haber bu sabah geldi. Borsa İstanbul, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden BIST 50 endeksindeki işlemlere ilişkin açıklama paylaştı.

Yapılan açıklamada, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda 14 Eylül ile 20 Eylül tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 21 Eylül (bugün) tarihli seansta da uygulanmasına karar verildiği söylendi.

Bugünkü seansta da uygulanacak olan BIST 50 endeksindeki paylara açığa satışta yukarı adım kuralında, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama şöyle:

“Açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.