Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Günü Yatay Tamamladı! Yukarı Yön için Kaç Puan Gerekiyor?

Hafta başından beri volatilitenin yüksek olduğu BIST 100 endeksi, günü yatay tamamladı. Hangi seviyeler önemli? İşte detaylar;
BIST 100 Günü Yatay Tamamladı! Yukarı Yön için Kaç Puan Gerekiyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz gün yüzde 1,3 kayıp veren BIST 100 endeksi, 6 Nisan gününü 4912 puan ile günü yatay tamamladı. Endeks Pazartesi gününden beri 5000 puanın hemen altında konumlanıyor. Bazı uzmanlar özellikle seçimin ortaya çıkardığı belirsizlikten dolayı bir süre endeksin bu aralıkta sıkışabileceğini belirtiyor.

Bu süreçte yatırımcılara tavsiyeler veren analistler özellikle BIST 30 şirketlerinin tercih edilmesi gerektiğini, risklerden uzak durulması gerektiğini paylaşıyor. Bazı uzmanlar seçime birkaç hafta kala anketlerle birlikte belirsizliğin azalacağını söylese de bazıları borsada işlerin yoluna girebilmesi için seçimin üzerinden aylar geçmesi gerektiğini paylaşıyor.

Yatırımcılar mevcut durumda borsanın gelecekte nasıl bir şekle gireceğini merak etse de uzmanların büyük çoğunluğu borsanın uzun vadede güzel kazançlar sağlayacağı konusunda hem fikir durumda.

BIST 100 Günü Yatay Tamamladı! Yukarı Yön için Kaç Puan Gerekiyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

Pazartesi gününe 4806 puandan başlayan BIST 100 endeksi, bir önceki gün 5027 seviyelerine kadar yükselse de bu noktada tutunamadı. Güne 4920 puandan başlayan endeks günlük yüzde 0,14 kayıp vererek kapanışını 4912 puandan yaptı. Endeks gün içinde en yüksek 4970 puanı gördü.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 önceki kapanışa göre 7 puan azalırken toplam işlem hacminde de düşüş görüldü. Bir önceki gün 51,1 milyar TL olan işlem hacmi, bugün 41,9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Endekste teknik açıdan 4900 ve 4850 destek, 5000 ve 5050 puan direnç olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,7 ile inşaat, en çok kaybettiren yüzde 1,3 ile kimya, petrol, plastik oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,7, holding endeksi 0,3 değer kaybetti.

Analistler küresel piyasalarda resesyon endişesinin güçlenmesiyle yön arayışının sürdüğünü belirtiyor.

BIST 100 endeksinde hisselerin 40’ı prim yaparken 57’si geriledi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Tüpraş (TUPRS), Tofaş (TOASO) oldu.

Artış Beklentileri 2-3 Kat Yükseldi

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, Pazartesi günden beri oluşan hareketliliği bir bütün halinde değerlendirmek gerektiğini söyledi. Seçim öncesi belirsizliğe dikkat çeken Ayyıldır, borsaya alternatiflerin ortaya çıkmasının da soru işaretleri oluşturduğunu paylaştı.

BIST 100 endeksinde iyimser bir havanın oluşabilmesi için 5055 seviyesine ulaşılması gerektiğini söyledi. Bu seviyenin aşılmasıyla 5335 puana kadar çıkabilmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Ayyıldır, eskiden BIST 100 endeksi ile ilgili yüzde 30 yükseliş beklentisi içerisine girildiğini hatırlatarak artık analistlerin artış beklentisinin 2-3 katı daha fazla olduğunu paylaştı. Analist beklentilerindeki bu artışın sınai endeksi ağırlığında olduğunu sözlerine ekledi. Analist, bu çerçevede uzun vadeli yatırımların mantıklı olacağını, kısa vadede dalgalanmaların görüleceğini dile getirdi.

“Enteresan Şeyler Oluyor”

İnfo Yatırım’da konuşan İsmail Güner BIST 100 endeksinde 5050 seviyesinin kırılırsa yukarı yönlü hareketliliğin olabileceğini aktardı. Endeksin gün içinde 5028 seviyesine ulaşarak kritik yerden döndüğünü belirtti.

Güner, bu hafta başlangıcında Pazartesi ve Salı günü Borsa İstanbul’da çok enteresan şeyler olduğunu kaydetti. Pazartesi günü yüzde 2,5 eksiyken kapanışın bir anda artıya döndüğünü, Salı günü yüzde 3 artış işe kapandığını bildirdi. Endeksin 4700 seviyesinden yukarı doğru bir uzaklaşma isteğinin görüldüğünü paylaştı.

Uzman, dünya piyasalarının karışık olduğunu, fakat ABD ve Avrupa borsalarının bu karamsar ortamda kriz yokmuş gibi davrandığını bildirdi.

Seçim belirsizliğinde farklı senaryoların görülebileceğini, ancak borsada dramatik bir düşüş beklemediğini söyledi. Olumsuz bir tabloda 4500’ün görülebileceğini, daha ötesi bir düşüşün çok anlamsız olacağını aktardı. Bu durumların ciddi bir alım fırsatı da yaratabileceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın