Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BİSAM, Ocak Ayı için Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) yılın ilk ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. Detaylar şöyle...
BİSAM, Ocak Ayı için Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı
HABER GİRİŞ

DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından Ocak ayına ilişkin yoksulluk ve açlık sınırı verileri açıklandı. Paylaşılan rapora göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 15 bin 033 lira olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırının ise 51 bin 998 lira olduğu belirtildi.

Açlık sınırının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu belirtildi. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 4 bin 127 TL olurken, bu değer yetişkin bir kadın için 3 bin 979 TL, 15-18 yaş bir genç için 4 bin 200 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 727 TL olarak gerçekleşti.

BİSAM, tek başına yaşayan bir kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken mutfak harcamaları ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken barınma, ulaşım, eğitim, sağlık vb. harcamalarının toplam tutarını en az 23 bin 914 TL olarak belirledi.

Günlük harcamalarda en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 153,37 TL’lik harcama gereksinimi ile oluşturdu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 99,93 TL olurken, sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 121,21 TL’ye ulaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın