Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’ın Yüzde 5’e Düşen Enflasyon Yorumu: Maaşlar Artık Daha Yüksek

Biden, son gelen enflasyon verisindeki düşüşe göre ABD’de halkın alım gücünün korunduğunu, enflasyonla mücadelenin doğru yolda ilerlediğini savundu.
Biden’ın Yüzde 5’e Düşen Enflasyon Yorumu: Maaşlar Artık Daha Yüksek
HABER GİRİŞ

ABD’nin Mart ayı enflasyonunun bugün açıklanan verilere göre 22 ayın en düşük seviyesinde kayda geçmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden’dan açıklama geldi. Çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) raporuna ilişkin verdiği enflasyona karşı savaş mesajını yineleyen Biden’ın yorumu, “Mücadeleye devam” oldu.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Biden, Amerika’nın yıllık enflasyonunun yüzde 5,0 seviyesine gerilemesiyle Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeye çekildiğini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizde devam eden ilerlemeyi gösteriyor. Bu ilerleme, geçen hafta iş piyasamızın tarihsel olarak güçlü kalmaya devam ettiğine dair haberlerin ardından geldi” dedi.

Enflasyonun zirveden yüzde 45 puan düştüğüne, böylece benzin fiyatlarının yaza göre 1,40 doları aşkın ucuzladığına dikkat çekti.

2020 yılının eylül ayından beri ilk kez bu yıl mart ayında gıda fiyatlarının kayda değer düşüş gösterdiğini ekleyerek, “Son aylarda ikinci el arabalar, akıllı telefonlar ve diğer elektronik ürünler gibi kalemlerin fiyatlarında da düşüşler gördük. Enflasyon hala çok yüksek olsa da bu ilerleme, çalışkan Amerikalılar için daha fazla nefes alma alanı anlamına geliyor” dedi.

“Ücretler Artık 9 Ay Öncesine Göre Daha Yüksek”

Enflasyonu hesaba kattıktan sonra ücretler artık 9 ay öncesine göre daha yüksek” diyen Biden, ABD yönetiminin halkın cebini rahatlatmak için çalıştığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı, “Ekonomimizi büyütmeye, maliyetleri düşürmeye, istihdam yaratmaya ve açığı azaltmaya yönelik politikalarla bu ilerlemeyi inşa etmeliyiz” diye ekledi.

Şirketlerin muhatap olduğu vergi oranlarının düşürülmesi için ise Kongre’ye iş düştüğünü söyleyerek hem çalışan hem işveren nezdinde politikalar geliştirmek gerektiğine dikkat çekti.

Biden, Şubat ayı enflasyon verisi için de mücadeleden taviz vermeme sözü vermiş, yüzde 6.0 oranına gerileyen Şubat ayı enflasyon verisiyle birlikte halkın biraz daha rahat nefes alması için çalışmaların süreceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın