Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden PCE Raporunu Yorumladı: Enflasyonla Mücadelede İlerliyoruz

Şubat ayına ilişkin PCE açıklaması yapan Başkan Joe Biden, "enflasyonla mücadelede ilerleme kaydediyoruz" ifadeleriyle dikkat çekti. İşte detaylar:
Biden PCE Raporunu Yorumladı: Enflasyonla Mücadelede İlerliyoruz
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) izlediği enflasyon ölçütünün beklenti altı gelmesi, gündemi meşgul ediyor. Çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksimin yıllık bazda tahminlerin altında gelmesi, FED’in 2023’te faiz indirimi yapacağı yönünde beklentileri kuvvetlendirdi.

Üzerine ABD Başkanı Joe Biden’dan gelen açıklamalar, iyimserliği artırdı. Şubat ayına ilişkin PCE raporu açıklamasında Biden, “Enflasyonla mücadelede ilerleme kaydediyoruz. Bugünün raporu, düşük işsizlik ve istikrarlı büyüme zemininde yıllık enflasyonun yazdan bu yana yaklaşık yüzde 30 düştüğünü gösteriyor.” dedi.

Ancak enflasyonla mücadele henüz bitmediğini de ekledi.

Biden yönetiminin her gün ailelere daha fazla nefes alma alanı sağlamak için çalıştığını aktaran ABD Başkanı, Şubat’ta yaklaşık iki yılın en düşük gıda enflasyonunun kaydedildiğini vurguladı.

Amerika’ya yatırım gündeminin uzun vadede iyi işler yaratmak olduğunu belirterek vergi indirim planlarına atıfta bulundu. Biden, “Bu, Amerikan imalatını ve Amerikalı ailelerin güvendiği diğer kritik programları kısarak damlama ekonomisine geri dönmenin zamanı değil” dedi.

GCM Yatırım Banner

ABD ekonomisinin şu anda ihtiyacı olan son şeyin, kaotik bir temerrüde düşme korkusu olduğunu savundu ve “bu tehditler masadan kaldırılmalı” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı. Damlama teorisi, şirketler ve zenginler için vergi indirimlerinin ve faydaların diğer herkese yayılacağını savunur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın