Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs Toplantısı FED için Dönüm Noktası Olabilir

FED’in favori enflasyon ölçütü 15 ayın düşüğüne gerilerken faiz indirimi olasılıkları güçlendi. Mayıs, FED’in bu yılki son artırımı olabilir…
Mayıs Toplantısı FED için Dönüm Noktası Olabilir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların beklediği, Mart ayının son önemli verisi bugün açıklandı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) favori enflasyon göstergesi olarak bilinen çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksi Şubat’ta beklentilerin altında geldi.

Rapor, çekirdek PCE fiyat endeksinin yıllık bazda yüzde 4,6 ile 15 ayın en düşük seviyesine indiğini gösterdi. Verilerin ardından piyasalarda, FED’in bu yıl faiz indirimine döneceği yönünde bahisler güçlendi.

ING ekonomistleri tarafından yayımlanan bugünkü notta, ABD’de Mayıs artırımı olsa bile bunun son olacağı söylendi. Not, finansal piyasaların, FED’in 3 Mayıs toplantısında son bir kez faiz oranlarını artırıp artırmayacağı konusunda bölündüğünü vurguladı.

Ancak ING uzmanları, eldeki veriler ışığında 3 Mayıs’ta 25 baz puanlık bir faiz artışı yapılacağını ve bunun politika faizi için zirve olacağını düşünüyor.

Gerekçe ise şu sözlerle açıklanıyor:

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Daha sıkı borç verme koşulları, kötüleşen konut piyasası ve Amerikan iş dünyası liderleri arasındaki karamsarlık bizim için halihazırda bir endişe kaynağıydı. Bankacılık sorunları, bunların üçü için de aşağı yönlü riski artıracaktır. Ekonomide sert iniş riskinin artmasıyla birlikte, bu enflasyonun daha hızlı düşme şansını artırır ve FED’in yıl sona ermeden faiz indirimleriyle yanıt vermesine izin verir.”

FED’in 2023’te faiz indirmeye başlayacağını öngören uzmanlar, bununla birlikte gelecek hafta açıklanacak verilerin yönde önem taşıyacağını ekledi. Önümüzdeki Cuma günü açıklanacak ABD istihdam rakamlarına ve 12 Nisan’daki enflasyon raporuna atıfta bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.