Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Favori Enflasyon Ölçütü Şubat’ta Beklenti Altı Geldi

FED’in favori enflasyon göstergesi olan haftanın kritik ABD verisi açıklandı. Her iki okuma da beklentilerin altında geldi...
FED’in Favori Enflasyon Ölçütü Şubat’ta Beklenti Altı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların, dünyanın en büyük ekonomisinden beklediği kritik veri açıklandı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) favori enflasyon ölçütü olduğu bilinen çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksi, yıllık bazda tahminlerin altında geldi. Piyasa yüzde 4,7 beklerken okuma yüzde 4,6 oldu.

Aynı zamanda 15 ayın en düşük seviyesini işaretledi.

Aylık bazda yine tahminlerin altında yüzde 0,3 arttı. Beklenti gıda ve enerjiyi içermeyen PCE fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi.

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan enflasyon ölçütü Ocak’ta beklentiyi aşmış ve yüzde 0,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Bugünkü raporda yüzde 0,5’e revize edildi.

Aynı zamanda çekirdek oranların yanında diğer okumalarda da tahminlerin altında rakamlar yayımlandı.

GCM Yatırım Banner

2023’ün ikinci ayında kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, önceki aya göre yüzde 0,3, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında arttı. Veriler, hem aylık hem yıllık bazda tahminlerin altını gösterdi.

ABD’de kişisel gelire bakıldığında ise oranın Şubat’ta yüzde 0,2 beklentilerinin üzerinde yüzde 0,3 arttığı görüldü. Kişisel gider, yüzde 0,3 tahmininin altında yüzde 0,2 oranında arttı.

Veriler, bu ay bankacılık sistemine ilişkin endişeler ortasında 25 baz puan artırım yapan FED için önemli.

Gıda ve enerji harcamalarını içermeyen çekirdek PCE rakamları, ekonominin soğuduğuna ve enflasyonist baskıların hafifleyip hafiflemediğine dair sinyaller veriyor.

Bu durum, verilere bağlı kalacağını sürekli yineleyen FED para politikasının yönüne dair izleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın