Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Kritik Enflasyon Ölçütü Ocak’ta Beklentiyi Aştı

FED'in sonraki adımlarına ilişkin sinyaller için önem taşıyan ABD verisi açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde kişisel tüketim giderleri ne durumda?
FED’in Kritik Enflasyon Ölçütü Ocak’ta Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yayımlanan son FED tutanakları, politika yapıcıların enflasyonu düşürene kadar sıkılaşmayı sürdüreceklerine işaret ederken Ocak ayı TÜFE rakamları beklenti üstü geldi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde gelişmeler izlenirken gözlerin çevrildiği PCE verileri açıklandı. ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), FED’in takibindeki verileri açıkladı.

Ocak ayına ilişkin çekirdek PCE (kişisel tüketim giderleri) fiyat endeksi, önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Beklenti gıda ve enerjiyi içermeyen PCE fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi. FED’in izlediği oranın beklentileri aşması, merkez bankasının fiyatları düşürmek için yapacak daha çok işi olduğunu gösterdi.

Gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, yıllık bazda da tahminlerden yüksek geldi. Beklenti yüzde 4,3 artış yönündeyken yüzde 4,7 arttı.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda çekirdek oranların yanında diğer okumalarda da oklar yukarıyı gösterdi. 2023’ün ilk ayında kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, önceki aya göre yüzde 0,6, önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 5,4 oranında artış kaydetti. Her ikisi de piyasanın tahminlerini aştı.

FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü, geçen hafta açıklanan ABD Ocak ayı tüketici fiyat endeksinden sonra bir diğer beklenti üstü enflasyon verisi oldu.

ABD’de Kişisel Gelir ve Giderde Durum

ABD’de kişisel gelir, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı ve Aralık’taki yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,3’lük artıştan hızlandı. Ancak yüzde 1 artış bekleyen piyasa tahminlerini karşılayamadı.

Kişisel gider ise beklentilerden fazla artış kaydetti. ABD’de kişisel harcamalar, 2023 yılının Ocak ayında aylık bazda yüzde 1,8 arttı. Böylece Aralık ayındaki aşağı yönlü revize edilmiş yüzde 0,1’lik düşüşten toparlandı. Aynı zamanda yüzde 1,3’lük piyasa tahminlerini aştı.

Harcamalar, 2021 Mart ayı sonrası en büyük artışı işaretlerken tüketici harcamalarının yıla güçlü bir temelde başladığının sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.