Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden’ın Soykırım Sözü ABD’nin Rusya Kararlarını Değiştirmeyecek

ABD Başkanı Biden’ın Rusya için kullandığı soykırım sözünü değerlendiren yetkililer, mevcut politikada bir değişiklik beklemediklerini aktardı.
Biden’ın Soykırım Sözü ABD’nin Rusya Kararlarını Değiştirmeyecek
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, Salı günü Iowa’da yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri için ilk kez “soykırım” ifadesini kullandı. Biden daha önce Rusya lideri Putin’in savaş suçu işlediğini söylemişti.

Kremlinden ise söz konusu suçlamaya ilişkin cevap gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, soykırım tanımlamasını kategorik olarak reddettiklerini söylerken, bu suçlamanın kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Biden’ın ilk kez dile getirdiği soykırım ifadesinin ardından, gözler ABD’nin Rusya için acil bir karar alma durumuna çevrildi. Konuya hakim yetkililerin aktardığı bilgiye göre Biden’ın soykırım açıklaması ABD’nin çatışmaya yönelik politikasında herhangi bir acil değişiklik yaratmayacak.

Yetkililer, Biden’ın yaptığı değerlendirmenin ABD’nin resmi bir açıklaması olarak kabul edilmediğini belirtti. Soykırım iddiasının kesin bir şekilde ortaya konmasının, ülkelerin soykırımın ilerlemesini önlemek için müdahale etmesini gerektiren Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi kapsamında yasal yükümlülüğü tetikleyeceği söylendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron söz konusu gelişme sonrasında yaptığı açıklamada, “Bu savaşı durdurmak ve barışı yeniden inşa etmek için elimden geldiğince denemeye devam etmek istiyorum. Artan retoriğin bu amaca hizmet ettiğinden emin değilim.” ifadesini kullandı.

Biden, soykırım ifadesini kasıtlı olarak kullandığını söylemiş ve “Putin’in Ukraynalı olma fikrini silmeye çalıştığı daha da belirginleşiyor.” şeklinde yorum yapmıştı.

Rusların Ukrayna’da tam anlamıyla korkunç şeyler yaptığına dair daha büyük kanıtlar olduğunu söyleyerek, her geçen gün daha çok şey öğrendiklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu