Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin Biden’ın “Soykırım” Suçlamasını Reddetti

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı eylemlerin soykırım olduğunu söylemişti. Kremlin’den bu yoruma yanıt geldi.
Kremlin Biden’ın “Soykırım” Suçlamasını Reddetti
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı savaş 49 gündür devam ediyor. Rus birlikleri Kiev’den çekilse de Bucha, İrpin ve Mariupol’de saldırılarını sürdürüyor.

Sivil halkın hedef alınması ise tüm dünyayı ayağa kaldırarak, tepkilerin her geçen gün yükselmesine yol açtı. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’da yaşananların soykırım olduğunu ifade ederken, Kremlin’den bu yoruma yanıt geldi.

Rusya, bugüne kadar tüm sivil ölümleri, saldırıları ve katliamları reddedip, Biden’ın soykırım ifadesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada ABD liderinin kendi ülkesinin tarihine bakması gerektiği belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, soykırım tanımlamasını kategorik olarak reddettiklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy daha önce defalarca Rusya’yı soykırım yapmakla suçlarken İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Bucha sokaklarında yaşananların soykırımdan farklı olmadığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptırımlarla ilgili olarak konuştu. Rusya’ya dost olmayan ülkelerin aldığı kararların Kuzey Kutbu’ndaki tedarik zincirini yok ettiğini ve bu ülkelerden bazılarının sözleşmelerle belirlenen yükümlülüklerine uymadığını dile getirdi.

Bunun yanında enerji yaptırımı uygulayan Avrupalı ülkeler ve ABD’nin de daha şimdiden başının ağrımaya başladığını söyledi. Açıklamasında, “Batı’nın Rusya ile normal iş birliğini reddetmesi Avrupa’yı vuruyor” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın enerji ihracatında kendine yeni pazarlar bulabileceğini söyleyen Putin, gerçekten ihtiyaç duyan yerlere petrol ve doğal gaz sevk edebileceklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.